A magyar gazdaság a vártnál gyengébben teljesít. A második negyedéves – az infláció miatti növekedés nélkül számolt – reál GDP 0,3%-kal kevesebb, mint az első negyedévben volt. Ez már a negyedik egymást követő negyedév, amely során visszaesés tapasztalható az előző negyedévhez képest. Így az első félévben 1,7%-kal, tavaly nyár eleje óta pedig 2,3%-kal csökkent a hazai gazdaság termelése. Éves alapon az ipari termelés volumene jelentős visszaesést mutat (-5,7%) elsősorban a vegyipar, az élelmiszergyártás, a feldolgozóipar (-4%) és az építőipar (-6%) gyenge teljesítménye miatt. A mezőgazdaság (+67,9%) és az autógyártás viszonylag jól teljesített, a pénzügyi és biztosítási szektor 1,9%-kal bővült. A rendelkezésre álló adatok valószínűvé teszik, hogy 2023 egészére gazdasági recesszió lesz jellemző.
Magyarországon folytatódott a jegybanki kamatcsökkentés: a Magyar Nemzeti Bank az augusztusi kamatddöntő ülésen a várakozásoknak megfelelően újabb 100 bázisponttal csökkentette az irányadó ON (overnight, azaz egynapos) betéti kamatot, mely így jelenleg 14%-on áll.
A jegybanki alapkamat a gazdaság számára irányadó kamatszintnek tekinthető. A pénzpiaci hozamokat, valamint a banki betéti- és hitelkamatokat általában az alapkamat ismeretében állapítják meg.
Bár felülvizsgálatok után kissé ugyan lefelé módosították a közzétett adatot, még így is jó ütemben (+2,1%) növekszik az amerikai gazdaság. Ez figyelemreméltó teljesítmény, tekintve, hogy a jegybank szerepét betöltő Fed (Federal Reserve) az irányadó kamatokat 2022 márciusa óta összesen 5,25%-kal emelte a gazdaság lehűtésére az infláció elleni harcban. A bővülés elsősorban a lakossági fogyasztásnak köszönhető. A lendület az év második felében is megmaradhat, a várakozások a harmadik negyedévre 5,5-5,9%-os gazdasági növekedésről szólnak.
Nehezebb helyzetben van Kína, ahol a legnagyobb gond jelenleg az ingatlanpiacon van. Az Evergrande ingatlanóriás az USA-ban kért csődvédelmet, a jelenlegi adatok alapján vesztesége elérheti a 300 milliárd dollárt. Ez dominóhatást okozva bedöntheti a szektor sok más vállalatát is, és a gazdaság más ágazataira is kihathat: az egyik legnagyobb kínai „árnyékbank”, a 138 milliárd dollárnak megfelelő mérlegfőösszegű Zhongrong (olyan pénzintézet, amely ingatlanfinanszírozást végez) már több ezer ügyfelének nem fizette ki az ígért hozamot.
A kamatlábak általában az inflációval megegyező irányban mozognak, és a piaci kötvény kamatlábak infláció csökkenésével jellemzően együtt járó, csökkenő trendje felértékeli a korábban, magasabb kamatozással kibocsátott kötvényeket és ezzel az ilyen eszközöket tartó kötvény befektetési alapokat is, azaz árfolyamemelkedést generál az érintett pénzügyi eszközökben.
Rekordszintre, 4,3%-ra emelkedett a 10 éves futamidejű amerikai államkötvények hozama. A tengerentúli jegybankárok még mindig jelentős, felfelé mutató kockázatokat látnak az infláció alakulásában, és így további – novemberig egyszeri, 0,25%-os – kamatemelést tarthatnak szükségesnek. Európában is hasonló a helyzet (a német államkötvények 2,7%-os éves hozama is több, mint egy évtizede nem látott csúcs), így a fejlett piaci kötvények, befektetési alapok egy diverzifikált megtakarítási portfólióban fontos szerepet játszhatnak.
Az USA-ban a világ vezető tőzsdéje (NYSE – New York Stock Exchange) közel 6%-ot esett augusztusban az éves csúcsáról. Ez azonban kevéssé meglepő: az év eleje óta tartó meredek emelkedés korrekciója természetes, ráadásul az augusztus általában “gyenge” hónap: az elmúlt 10 évben az S&P tőzsdeindex átlagosan 1%-ot esett ebben a hónapban.
India nagy lépést tett előre: a Chandrayaan-3 űrszonda elsőként landolt sikeresen a Hold Déli-sark régiójának közelében. Ezzel India lett a 4. nemzet, amely a Holdra szállt. Ez hatalmas technológiai bravúr, ami mutatja az ország fejlettségét, és óriási presztízsértékkel bír. A világ legnépesebb országa más tekintetben is remekel: a tavalyi 7,2%-os gazdasági növekedés után az idei második negyedévben már 7,8%-kal nőtt a GDP, és az egész évet tekintve várhatóan a leggyorsabban növekvő nemzet lesz a világ legnagyobb nemzeteiből álló G-20 csoportban (amely csoportnak az idei csúcstalálkozóját is Indiában tartják). A Bombay-i tőzsde (BSE – Bombay Stock Exchange) év eleje óta 10%-os emelkedést produkált.
Az unciánkénti (31,1 g) 2000 dolláros történelmi rekord közelébe emelkedett az arany világpiaci ára, ami mutatja: bár recesszió idején az árupiac sem remekel, a hagyományosan értékőrzőnek gondolt arany megmozgatja a befektetők fantáziáját. Az erősödés ráadásul kitarthat: 1974. december 31. óta, amikor is az Egyesült Államok állampolgárai számára legálissá vált, az arany dollárban számolva átlagosan 1,8%-os nyereséget produkált szeptemberben. Ez több, mint a másik 11 hónapban mért átlagos 0,4%-os hozam négyszerese.
Nyár eleje óta gyengülő trendben van a forint az euróhoz, dollárhoz, svájci frankhoz képest, és elképzelhető, hogy a trend folytatódik. Ezért megfontolandó lehet akár a forintban keletkező megtakarítások egy részét deviza alapú befektetésekben tartani. A vártnál gyengébb magyar GDP-adat (lásd korábban) ugyanis növeli a kormányzati nyomást az MNB-n, hogy gyorsan vágjon a forint kamatokon. Ezzel a nemzeti valuta nemzetközi kamatelőnye csökkenne, ami a gyengébb forint irányába hat.
Jegybanki alapkamatok
2023.09.18.
Devizaárfolyamok (MNB)
2023.09.18.
Deviza
EUR/HUF
USD/HUF
Előző záró
384,26
360,33
Változás (elmúlt 12 hónap)
-4,17%
-10,35%