Befektetési hírlevél
2024. augusztus

Dokumentumok letöltése

Fókuszban: Újra a recesszióval riogatnak Amerikában

Igencsak kedvezőtlen makrogazdasági adatok láttak napvilágot az Egyesült Államokban, ami újra hozzájárulhat a recessziós félelmek növeléséhez. A vártnál jobban lassult ugyanis a foglalkoztatás növekedése a Munkaügyi Statisztikai Hivatal legfrissebb információi szerint. A nem mezőgazdasági üzemekben alkalmazottak száma mindössze 114 ezerrel nőtt júliusban a júniusi 179 ezer után, a munkanélküliségi ráta pedig 4,3%-ra nőtt, ami 2021 októbere óta a legmagasabb érték. A statisztikák, amelyek most elsősorban a feldolgozóipar gyengélkedését mutatják, hosszú idő után ismét növelték a tengerentúli gazdaság „hard landing”, azaz „kemény földet érés” (a recesszió) bekövetkezésének valószínűségét. Igaz, még mindig a „soft landing” (azaz jelentősebb gazdasági hanyatlás) kimenetel lehet a leginkább valószínű, a megtorpanás nélküli növekedésnek egyre kisebb esélyét láthatjuk. Az amerikai jegybank szerepét betöltő, washingtoni székhelyű Federal Reserve valószínűleg hamarosan csökkenti az irányadó kamatokat, hogy az olcsóbb hitelekkel életet lehelhessen az USA gazdaságába.

Befektetési óra

A múlt hónapban a globális befektetési óra jelentős elmozdulást mutatott. Az olajárak 80 dollár fölé emelkedése és a globális növekedési kilátások romlása a stagfláció felé való elmozdulást eredményezte. Egyelőre nem tudjuk megerősíteni, hogy az óra új szakaszba lépett volna át, így még mindig az expanzió fázisban vagyunk, de a rövid távú kilátás a kockázatok további csökkentésének irányába mutat.
A globális növekedési kilátások romlanak, a recessziós mutatók a küszöbértékhez közelítenek. Az alapforgatókönyv továbbra is a puha landolás marad, de a gazdaságok kemény földet érésének valószínűsége kissé megnőtt.

Kötvénypiacot érintő hírek

A jelenlegi turbulens tőkepiaci helyzetben a magyar állampapírok ismét felértékelődhetnek: egyrészt, mert a kamatuk még mindig viszonylag magas, másrészt a hazai szabályozás folyamatos technikai keresletet biztosít irántuk (például a hazai bankok extraprofitadó-kötelezettségüket csökkenthetik a magyar állampapírok vásárlásával).

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG Magyar Kötvény eszközalapok
  • VIG Feltörekvő Európa Kötvény Pro Eszközalap

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG MoneyMaxx Feltörekvő Piaci Total Return eszközalapok
  • VIG Maraton ESG Multi Asset eszközalapok
  • VIG Alfa Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Panoráma Total Return eszközalapok
  • VIG Smart Money Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG BondMaxx Total Return Kötvény eszközalapok

Jól teljesíthetnek a fejlett országok kötvényei is, ezért ezeknek helye van a körültekintő portfóliókban. A legfőbb régiókban ugyanis rendre lefelé minősítették a növekedési kilátásokat: a sokáig az egyik legjelentősebb felvevőpiacnak számító Kína egyelőre nem tud kilábalni az ingatlanpiaci válságból, Amerikában a növekvő munkanélküliség, Európában a fogyasztók óvatossága csökkenti érezhető mértékben a vásárlóerőt. A Fednek és az Európai Központi Banknak nem is nagyon maradt más lehetősége, mint hogy – akár már szeptemberben – csökkentse az irányadó kamatokat, hogy az olcsóbb hitelekkel támogassa a gazdasági növekedést. Ez pedig felértékelheti a korábban magasabb hozammal forgó (azaz alacsonyabb árfolyamú) kötvényeket. A kamatok csökkentéséhez az infláció globális mérséklődése is jó alapot szolgáltathat: a nyersanyagárak a romló növekedési kilátásokat nézve cseppet sem meglepő módon szintén mérséklődnek.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG BondMaxx Total Return Kötvény eszközalapok
  • VIG Fejlett Piaci Államkötvény eszközalapok

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG MoneyMaxx Feltörekvő Piaci Total Return eszközalapok
  • VIG Maraton ESG Multi Asset eszközalapok
  • VIG Alfa Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Panoráma Total Return eszközalapok
  • VIG Smart Money Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok

Részvénypiacot érintő hírek

Érdemes volt osztani a VIG Alapkezelő véleményét a múlt hónapban, miszerint nem árt az óvatosság az amerikai tőzsdéken. A július közepi csúcsához képest egy hónap alatt 10 százalékot esett a New-York-i tőzsdén irányadó S&P 500 index, de hasonló mértékű a mínusz Európában is. A japán NIKKEI 250 mutató pedig augusztusban egyetlen nap alatt 12,4 százalékot esett (az 1987-es nagy tőzsdekrach, a „Fekete Hétfő” óta a legnagyobbat), és az idei év egészét tekintve minden nyereségét elvesztette. A részvénypiacok gyengélkedése mögött egyszerre több ok is állhat: Amerikában a kedvezőtlen gazdasági adatok (lásd fentebb) növelik a recessziós félelmeket, ráadásul a vállalati eredmények is gyengébbek lettek a vártnál. A világ legnagyobb gazdasága bizony köhécsel: a fogyasztásban érdekelt vállalatok (mint az Amazon.com, a McDonalds, a Starbucks, vagy a luxuscégek) a vártnál gyengébb eredményekről adtak számot. A Közel-Keleten fokozódik a háborús feszültség, Japánban pedig az emelkedő bérektől megriadó központi bank kamatot emelt, hogy elejét vegye az infláció emelkedésének, amivel világszerte akaratlanul is részvényeladási hullámot indított el. Ekkor derült ki, hogy rengeteg befektető finanszírozta részvény vásárlásait olcsó jen hitelből, ami a magasabb kamat és az ennek hatására erősödő jen miatt hirtelen már nem is volt olyan olcsó.

Bár az ember a veszteségeket látva legszívesebben szabadulna a részvény befektetésektől, a tapasztalatok szerint nem feltétlen érdemes pánikba esni: a 2009-es pénzügyi és a 2020-as Covid-válság is jelentős esést hozott, utána azonban a tőzsdék újabb csúcsokra mentek.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG MegaTrend Részvény eszközalapok
  • VIG Opportunity Fejlett Piaci Részvény eszközalapok

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG Maraton ESG Multi Asset eszközalapok
  • VIG Smart Money Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok

Alternatív befektetéseket érintő hírek

Továbbra is jó befektetésnek bizonyult az arany, amely unciánként (31,1 gramm) 2500 dolláros árával új történelmi csúcsot ért el, ami az év eleje óta dollárban számolva 20 százalékos árfolyam emelkedést jelent. A menedék eszköznek tekintett nemesfém keresletét az idei második negyedévben a jegybanki vásárlások növelték (egy év alatt +6%), amelyek az arannyal diverzifikálják a portfóliójukat (érdemes lehet példát venni róluk). A legnagyobb vásárló Lengyelország volt: a Lengyel Nemzeti Bank összesen 377 tonnás készlete a teljes tartalék 13 százalékát teszi ki – ezt az arányt Adam Glapinski jegybankelnök 20 százalékra emelné. A többi nyersanyag – leginkább a réz – ára ugyanakkor csökkent, és az olajpiaci rali is kifulladt a recessziós félelmek felerősödése miatt.

Érintett eszközalapok:

  • VIG Panoráma Total Return eszközalapok
  • VIG Arany eszközalapok

Devizapiacot érintő hírek

Jelentősen gyengült a forint, így megint jól látszik, hogy a megtakarítások értékének megtartásához elengedhetetlen, hogy a pénz egy részét eurós, dolláros vagy svájci frank alapú eszközben tartsuk. Augusztus első napjaira egy euróért megint majdnem 400 forintot kellett fizetni. A globális részvénypiaci eladási hullám megmutatta, hogy a magyar deviza igencsak sérülékeny: a csökkenő forint kamatok miatt a forint nemzetközi versenyelőnye folyamatosan csökken, a mostanihoz hasonló turbulens időkben a 2,5% kamatfelár bizony kevés az üdvösséghez. A hazai gazdaság sem muzsikál túl jól: az államkasszában jelentős lyukak tátonganak, és az idei második negyedévben meglepetésre csökkent a magyar GDP értéke is: a fő exportpiac, Németország is gyengélkedik és a magyar lakosság sem fogyaszt eleget. Az euró és a menedék valutának számító svájci frank viszont jól muzsikál.

Érintett eszközalapok:

  • Euróban és dollárban nyilvántartott biztosítási módozatok eszközalapjai
  • Forintban nyilvántartott biztosítási módozatok azon eszközalapjai, melyeknek fókusza a nemzetközi pénz- és tőkepiac

Hasznos tudnivalók

Jegybanki alapkamatok
2024.08.09.

Magyar Nemzeti Bank (MNB, Magyarország)
6,75%
Európai Központi Bank (ECB, Európai Unió)
4,25%
Federal Reserve (FED, Egyesült Államok)
5,25 – 5,50%

Devizaárfolyamok (MNB)
2024.08.09.

Deviza

EUR/HUF

USD/HUF

Árfolyam

396,012

362,521

Változás (elmúlt 12 hónap)

2,105%

2,653%

Dokumentumok letöltése


Amennyiben korábbi hírleveinkre kíváncsi, kattintson az alábbi gombra!

Korábbi hírlevelek