Befektetési hírlevél
2024. június

Dokumentumok letöltése

Fókuszban: A lassuló amerikai növekedés

A világ

Májusban már két egymást követő hónapban csökkent a gazdasági aktivitás az USA feldolgozóiparában. Bár a tengerentúli gazdaság nem teljesít rosszul, a kereslet általános lanyhulását jól tükrözi az új megrendelések 3,7 százalékpontos csökkenése. A gazdasági növekedés fékeződését egyre több előremutató indikátor jelzi: a Citigroup bankcsoport gazdasági „meglepetés indexe” is meredeken negatívba fordult, ami azt jelenti, hogy a fontos indikátorok értékei dömpingszerűen gyengébbek lettek, mint az előzetes várakozások. A személyes fogyasztás is akadozik, áprilisban az infláció hatását levonva jelentősen csökkent, főleg az üzemanyagokból adtak el kevesebbet. Nem csoda, hogy az Atlanta Fed (Atlantai Központi Bank) GDPNow előrejelzési modellje a gazdaság éves ütemében már csak 3% körüli növekedést mutatott június első hetében, míg egy hónappal korábban ez meghaladta a 4%-ot. Úgy tűnik, a gazdaság túlhevülése elkerülhető, a „no landing” (amikor lassulás nélkül robog a gazdaság) rovására ismét erősödött a „soft landing” („lassú földet érés”) szcenárió valószínűsége.

Magyarország

Mindeközben a magyar gazdaság újabb megerősítést kapott, hogy talán kikerült a gödörből. A KSH második, részletes becslése a GDP alakulásáról megerősítette, hogy 2024 első negyedévében 1,1 százalékkal növekedett a gazdasági teljesítmény éves összevetésben. A nemzetközi összehasonlításhoz használt szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján pedig 1,7 százalékkal bővült a gazdaság teljesítménye. Egyre több részlet ismeretes: termelési oldalról a szolgáltatások, a felhasználásiról pedig a lakossági fogyasztás húzta fel a mutatót.

Kötvénypiacot érintő hírek

A jelenlegi semleges helyzet jó beszállási pont lehet a kötvénypiacokon. Amerikában a jegybank szerepét betöltő Fed hosszabb kamatcsökkentésbe foghat, ami felértékelheti a kötvényeket. Az irányadó 10 éves futamidejű dollár államkötvények hozama június elején az emelkedő infláció miatt másfél évtizedes csúcsának közelében, 4,5% körül mozog. Európában is érik a kamatcsökkentés, a béroldali inflációs nyomás erősödése miatt azonban már csak egy mérséklést várnak 2024-re az Európai Központi Banktól. Így az amerikai és az európai hozamok közti különbség is csökkenhet.

Magas hozammal kecsegtet a magyar állampapír is: a jelenlegi 7% körüli hosszú távú forintkamat szint azt jelenti, hogy körülbelül 10 év alatt lehet vele megduplázni a megtakarításokat. Mivel a hosszú távú infláció éves szinten átlagosan 4-5% körül alakulhat a jelenlegi előrejelzések alapján, így a reálhozam éves 2,5% körül alakulhat.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG BondMaxx Total Return Kötvény eszközalapok
  • VIG Fejlett Piaci Államkötvény eszközalapok

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG MoneyMaxx Feltörekvő Piaci Total Return eszközalapok
  • VIG Maraton ESG Multi Asset eszközalapok
  • VIG Alfa Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Panoráma Total Return eszközalapok
  • VIG Smart Money Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok

Részvénypiacot érintő hírek

Májusban új csúcsot értek el a részvénypiacok. Egyelőre nem jött be a „Sell in May and go away” tőzsdei bölcsesség (azaz májusban érdemes eladni a részvényeket, majd ősszel visszavásárolni őket, mert a tapasztalatok szerint a nyári hónapok befektetői szempontból általában gyengék). A VIG Alapkezelő nagyobbnak becsülte az áprilisi korrekciót (ezért semleges pozícióra csökkentette részvény pozícióit), a „nagy pozitív trend” azonban mintha megszűnt volna. A mostani rövid távú emelkedés ismét a Mesterséges Intelligencia- szektornak köszönhető: az érintett 7 vezető amerikai technológiai óriáscég (Nvidia, Meta, Tesla, Amazon, Alphabet, Microsoft, Apple) jelentései várakozáson felüli, összességében 12%-os eredmény növekedésről szóltak (az összes többi vállalatnál 1% csökkenés volt az átlag), és ez újabb lökést adott a részvény árfolyamoknak. A néha már túlzott várakozásokat azonban nehéz lesz tartani, a fenti részvények eredménye várhatóan csökken, míg a többié nőhet – ami utóbbiak felzárkózását hozhatja el.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG MegaTrend Részvény eszközalapok
  • VIG Opportunity Fejlett Piaci Részvény eszközalapok

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG Maraton ESG Multi Asset eszközalapok
  • VIG Smart Money Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok

A közép-európai részvénypiacok továbbra is kifejezetten olcsók: a Budapesti Értéktőzsdén a részvényárfolyamok a rájuk eső nyereség átlagosan kevesebb, mint 7-szeresén forognak, ami az amerikai negyede, a francia harmada és a német fele. A MOL olajvállalat például a legutóbbi negyedévben olyan teljesítményt tett le az asztalra, amire a világ legnagyobb olajvállalatai, a Shell, az Exxon, a Chevron vagy a Saudi Aramco sem volt képes a gyengülő energiaár-környezetben.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG Közép-Európai Részvény eszközalapok

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG MoneyMaxx Feltörekvő Piaci Total Return eszközalapok
  • VIG Alfa Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Panoráma Total Return eszközalapok
  • VIG Smart Money Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok

Alternatív befektetéseket érintő hírek

A befektetők láthatóan nem hisznek az amerikai jegybanknak, hogy belátható időn belül 2%-os lesz az infláció. Ez pedig áremelkedést hozhat az árupiacokon: az arany, réz, ezüst, de például a kakaó (amelynek az árfolyama duplázódott ebben az évben), a narancslé (ezt is kereskedik a New York-i tőzsdén, és új csúcsot ért el), valamint a kávé (több éves csúcson van) is jól teljesíthet. A világgazdaság jelenlegi expanziós szakaszát is figyelembe véve a VIG Alapkezelő úgy gondolja, hogy egy hosszabb távú nyersanyag szuperciklusban vagyunk, ami nem csak pár hónapig, de akár több évig is kitarthat.

Érintett eszközalapok:

  • VIG Panoráma Total Return eszközalapok
  • VIG Arany eszközalapok

Devizapiacot érintő hírek

Fundamentálisan pozitív gazdasági környezet erősíti a forint árfolyamát. A magyar makrogazdasági adatok javuló képet mutatnak: javul a fizetési mérleg (az 1,8 milliárd eurós export-többlet sokéves csúcs), a Magyar Nemzeti Bank lassítja a kamatcsökkentéseket (ráadásul a jegybank 2 hetes betéti konstrukciója vonzza a spekulatív tőkét). Az európai parlamenti választások után egyensúlyjavító intézkedések jöhetnek, ezek mind a nemzeti valuta erősödését vetítik előre. Biztosat persze nem tudni, ezért a kockázatot érdemes több különféle deviza között megosztani.

Érintett eszközalapok:

  • Euróban és dollárban nyilvántartott biztosítási módozatok eszközalapjai
  • Forintban nyilvántartott biztosítási módozatok azon eszközalapjai, melyeknek fókusza a nemzetközi pénz és tőkepiac

Hasznos tudnivalók

Jegybanki alapkamatok
2024.06.19.

Magyar Nemzeti Bank (MNB, Magyarország)
7,00%
Európai Központi Bank (ECB, Európai Unió)
4,50%
Federal Reserve (FED, Egyesült Államok)
5,25 – 5,50%

Devizaárfolyamok (MNB)
2024.06.19.

Deviza

EUR/HUF

USD/HUF

Árfolyam

396,513

369,82

Változás (elmúlt 12 hónap)

-6,73%

-8,82%

Dokumentumok letöltése


Amennyiben korábbi hírleveinkre kíváncsi, kattintson az alábbi gombra!

Korábbi hírlevelek