A magas megélhetési költségekkel folytatott harc még közel sem ért véget az amerikai családoknál. A dráguló olaj miatt megugró gázár, az egekbe szökő jelzáloghitel kamatok és a csúcsra járó bérleti díjak miatt az infláció a vártnál nagyobb mértékben emelkedett: a márciussal zárult 12 hónapban mért 3,5%-os átlagos drágulás jelentősen meghaladta a februári 3,2%-os rátát, ami a megelőző hat hónap legmagasabb éves növekedését jelenti. Ez arra kényszerítheti az árstabilitáson őrködő amerikai jegybankot, a Federal Reserve-t, hogy hosszabb ideig magasan tartott kamatokkal próbálja „hűteni” a gazdaságot. Az infláció mérsékléséhez vezető út továbbra is rendkívül rögös, a sokak által várt kamatcsökkentés közel sem biztos, hogy hamarosan bekövetkezik. Az amerikai gazdaság egyelőre magas kamatok mellett is erős: a vállalati eredmények jók, a New-York-i tőzsde az elmúlt egy évben 25%-kal erősödött – dollárban!
Az idei első negyedévében a magyar gazdaság teljesítménye a vártnál nagyobb mértékben, 0,8%-kal haladta meg az előző negyedévit, éves összehasonlításban pedig 1,7 százalékkal nőtt. Ezzel a stagnálást növekedés váltotta fel, és a várakozások szerint innentől pozitív előjelű GDP-számokat fogunk látni. A mostani adatok azonban elsősorban a nagyon alacsony bázisnak köszönhetőek: az export euróban számolt értéke
Míg a részvényekre a befektetők talán túl optimisták, addig a kötvényekre túl pesszimisták – éppen ez teremt jó belépési helyzetet! A kötvénypiacon ugyanis a hozamcsökkenés hoz sokat a konyhára (amikor felértékelődnek a korábban, még magasabb kamattal forgó papírok), most azonban ebből a reálisnál is kevesebbel számolnak. Az USA-ban a várakozásokat meghaladó inflációs mutatók és a kitartóan erős munkaerőpiac miatt a Fed részéről már csak egy kamatvágást várnak a korábban jelzett 3×25 bázispontos csökkentés helyett. Európában is hasonló a helyzet (itt is csak 2-3 kisebb jegybanki kamatcsökkenéssel számolnak). A csalódott befektetők eladnak, a hozamok emelkednek – most érdemes bevásárolni.
Hasonló a helyzet a közép-európai kötvénypiacon is. A fejlett országok kötvényeinek gyengülése hasonló folyamatokat indított el a régiónkban is, amelyek a gazdasági folyamatokat tekintve viszont nem voltak indokoltak: a lengyel, cseh, magyar hozamok emelkedésének oka ugyanis az amerikai piac követése volt, miközben – attól eltérően – nálunk a dezinflációs folyamatok továbbra is folytatódtak. A befektetők túl pesszimisták voltak, túllőttek a célon, egy későbbi fordulatot valószínűleg jól meg lehet majd lovagolni.
“Sell on may and go away”, vagyis „Adj el májusban, és hajózz ki” – tartja a tőzsdei mondás. Azaz add el a részvényeidet májusban, és majd csak októberben vedd őket vissza. Való igaz: az elmúlt 100 évben az S&P 500 index teljesítménye valóban jóval magasabb átlaghozamot mutat november és április között, mint májustól szeptemberig. Ma a részvénypiac árazása – elsősorban az MI-t övező hurráoptimizmus miatt – túlfeszített: a New-York-i tőzsdén például az egy részvényre jutó átlagos vállalati nyereséghányad 4% (azaz a P/E mutató 25). Körülbelül annyi, mint az amerikai állampapírok hozama – ez olyan, mintha a részvényeknek nem lenne kockázati prémiuma. Márpedig kell, hogy legyen, ami korrekciót sejtet – ezért a mostani valószínűleg lokális tőzsdei csúcs, érdemes lehet a profit egy részét zsebre tenni.
A közép-európai részvénypiacok viszont kifejezetten olcsók: a Budapesti Értéktőzsdén a részvényárfolyamok a rájuk eső nyereség alig több, mint hatszorosán forognak, ami az amerikai negyede, a francia harmada és a német fele. Az OTP Bank például igazi pénzgyár, orosz kitettsége miatt mégis feleannyira tartják P/E alapon, mint lengyel versenytársait – miközben eredményessége kiváló és sikerrel terjeszkedik Európától Ázsiáig.
Mint korábban már írtuk, az expanzió a nyersanyagok malmára hajtja a vizet. Az olaj drágul (a Wall Street szerint a mai 80-ról akár hordónként 100 dollárra), mert a fejlett világ gazdasága dübörög, a biztonságos menedéknek tartott arany is megállíthatatlan. De az év eleje óta 20 százalékkal nőtt például a réz ára is. A világot átformáló MI-processzorok és rendszerek áramigénye ugyanis óriási, az elektromos hálózatok bővítéséhez pedig rézre van szükség – nem is kevésre. A kereslet Amerika meglepő gazdasági ereje és Kína remélt talpra állása miatt idén meghaladja a kínálatot – utóbbi esetében további szűkítő tényező a világ egyik legnagyobb panamai rézbányájának elhúzódó bezárása. Mindezek a következő három évben egymillió tonnás hiányt okozhatnak.
A forint stabil – legalábbis egyelőre. A Magyar Nemzeti Bank, amint látta, hogy az erőltetett menetű kamatcsökkentés jelentősen mérsékelte a nemzeti valutánk nemzetközi kamatelőnyét, ez pedig a forint gyengüléséhez vezetett, gyorsan csökkentett a tempón. A költségvetés hiányát a kormány megpróbálja a beruházások visszafogásával mérsékelni. Hosszabb távon ugyanakkor a magyar gazdaság kockázatai (főleg a fizetési mérleg és a költségvetés együttes deficite) jelentősek, a forint újra gyengülhet. Így 390 forintos euró alatt érdemes lehet a megtakarítások egy részét devizára váltani. Hogy az euró vagy a dollár teljesít-e jobban, ma még nem lehet megmondani, ezért a pénzt érdemes akár megosztani a kettő közt.
Jegybanki alapkamatok
2024.05.15.
Devizaárfolyamok (MNB)
2024.05.15.
Deviza
EUR/HUF
USD/HUF
Árfolyam
386,30
356,69
Változás (elmúlt 12 hónap)
-4,34%
-4,74%