Befektetési hírlevél
2024. november

Dokumentumok letöltése

Fókuszban: A nagy Trump-trade

A 78 éves Donald Trumpot nagy többséggel választották meg az Egyesült Államok 47. elnökévé. A kampány során túlélt két merényletkísérletet, bűncselekmények miatt elítélték, és végezetül legyőzte időközben a Joe Bident váltó demokrata jelöltet, Kamala Harrist. Az elnökválasztás nemcsak az USA jövőjére, hanem a globális gazdaságra, valamint a pénz- és tőkepiacokra is jelentős hatással lehet. Új ciklusára több olajkitermelést, kemény bevándorlási politikát, magasabb import vámokat ígér, és kevesebb szabályozást, valamint alacsonyabb adókat helyezhet kilátásba a nagyvállalatok számára. A tervezett intézkedések nagyobb költségvetési költekezéssel és protekcionizmussal járhatnak, összességében erősebb növekedést és inflációt vetítenek előre. Az összes importált árura 10%-20%-os, a kínai termékekre pedig 60%-os vámot vetne ki. Mivel az európai növekedés jelenleg is sérülékenyebb, mint az amerikai, így egy esetleges kereskedelmi háború tovább ronthatja az európai kontinens és az oda beszállító Magyarország, valamint Kína növekedési kilátásait. Trump programjában az is benne van, hogy sokkal hatékonyabbá, így olcsóbbá teszi majd az amerikai szövetségi államot. Ebben a világ leggazdagabb embere, a Tesla-alapító Elon Musk segítheti majd, aki jelentős hatékonyság növeléssel 2 ezer milliárd dollárral csökkentené az állami kiadásokat.

Befektetési óra: FELLENDÜLÉS

A globális befektetési óra jelenleg fellendülést jelez, az egyes részpiacok állapota azonban már eltér: az USA és az Európai Unió emelkedő pályán, míg Kína továbbra is recessziós fázisban van. Amerikában a gazdasági adatok javulnak: bár a munkaerőpiac a közelmúlt hurrikánjai és sztrájkjai miatt gyengélkedik (októberben csak a Keleti Part 14 jelentős kikötőjében, ahol havi 1 millió konténer forgalmat bonyolítanak le, összesen 45 ezren szüntették be a munkát), az infláció lassulása lehetővé tette az alapkamat csökkentését, ami az így olcsóbbá váló hitelek révén segíti a növekedést. Európában a munkanélküliségi ráta történelmi mélypontra, 5,9%-ra, az infláció pedig a jegybank által kitűzött célt elérve, 1,7%-ra mérséklődött – megnyitva az utat az Európai Központi Bank előtt az újabb 25 bázispontos alapkamat csökkentésre. Kína ugyanakkor továbbra sem kapott erőre: a belső kereslet csökkenése és a gazdaságpolitika téblábolása miatt a gazdaság a tervezettnél kisebb ütemben (jelenleg 4,6%) bővül. A kínai GDP növekedési üteme az előrejelzések szerint jövőre még kisebb lehet.

Kötvénypiacot érintő hírek

Mind az amerikai és az európai, mind a régiós hozamok emelkedtek a gazdasági és politikai bizonytalanságok erősödése miatt: a 10 éves irányadó dollárkötvény hozam 4,3%-ra nőtt (szeptember közepén még csak 3,6% volt), a hasonló lejáratú német állampapíroké 2,3%-ra emelkedett. A forint magyar állampapírok hozama pedig október végén elérte a 7%-ot. Bár a kockázati prémiumokat nagyrészt már beárazták a piacok a kötvényhozamokban, a befektetői hangulat továbbra is óvatos: a befektetők még mindig várnak a Trump-kormányzat potenciális politikai irányváltásaira vonatkozó tisztább iránymutatásra. Kísért a múlt: Trump 2017-2021 közötti elnöki ciklusának első két évében ugyanis jelentős hozamemelkedés ment végbe, és most is ettől tartanak a befektetők. A várhatóan inflációt növelő új gazdaságpolitika megkérdőjelezheti a további kamatcsökkentéseket. Közép- és Kelet-Európában szintén kikerültek a kamatcsökkentések az árazási kilátásokból, ám a relatív értékelések a régióban csak csekély mértékben javultak. Ez azt jelzi, hogy az egyértelmű makrogazdasági támogatás hiányában a befektetői bizalom továbbra is mérsékelt.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG Fejlett Piaci Államkötvény eszközalapok

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG MoneyMaxx Feltörekvő Piaci Total Return eszközalapok
  • VIG Maraton ESG Multi Asset eszközalapok
  • VIG Alfa Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Panoráma Total Return eszközalapok
  • VIG Smart Money Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG BondMaxx Total Return Kötvény eszközalapok

Részvénypiacot érintő hírek

A világ tőzsdéin folytatódhat az emelkedés. Különösen Amerikában, ahol a New York-i tőzsde átlagos árfolyam változását mérő S&P 500 index az elnökválasztás után korábban sosem látott magasságba, 6000 pont fölé emelkedett. Ami nem csoda: Donald Trump tervezett intézkedései jelentős költségvetési költekezéssel és protekcionizmussal járhatnak, összességében erősebb növekedést vetítve előre. Ez pedig pozitívan hathat a részvények árfolyamára is. A Goldman Sachs amerikai befektetési bank becslése szerint a társasági adókulcs 21%-ról 15%-ra tervezett csökkentése mintegy 4%-kal növelné az S&P 500 vállalatok profitját. Az „America First” politika és az import vámok kivetése a kisebb kapitalizációjú helyi cégeket is helyzetbe hozhatja, és az amerikai részvénypiacok felülteljesítését vonhatja maga után a feltörekvő piacokkal (például Kínával) és Európával szemben.

Donald Trump megválasztásának a közép-kelet európai részvénypiacok is nagy nyertesei lehetnek. Ha a januárban hivatalba lépő elnök ígéretéhez híven egyetlen nap alatt véget vetne az orosz-ukrán háborúnak, a régiós részvények árfolyama kilőhet. A magyar részvénypiac 5,5 körüli, előremutató P/E-árazással például 40 százalékkal olcsóbb a „háborús diszkont” miatt, mint a sokéves átlag, és a régió egésze is körülbelül 25 százalékkal van alulárazva. Trump megválasztásával a régióban aktív OTP Bank és Raiffeisen tőzsdei árfolyama már meg is ugrott.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG MegaTrend Részvény eszközalapok
  • VIG Opportunity Fejlett Piaci Részvény eszközalapok
  • VIG Közép-Európai Részvény eszközalapok

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG Maraton ESG Multi Asset eszközalapok
  • VIG Smart Money Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok

Alternatív befektetéseket érintő hírek

A nyersanyagok világpiaci ára továbbra is stagnál: még nem látni, hogy mi fogja elindítani a következő bikapiacot. A nagy nyersanyag felvevő országnak számító Kínában bejelentett, 1400 milliárd dolláros gazdaságfejlesztési fiskális ösztönző csomag egyelőre csalódást okozott a befektetőknek, az ugyanis a helyi önkormányzatok adósságkezelését igyekszik megoldani, nem tartalmazott azonban a fogyasztást serkentő intézkedéseket (a bejelentés napján a hongkongi Hang Seng tőzsdeindex 1,5 százalékos mínuszban zárt). Küszöbön az új amerikai elnök által belengetett újabb kereskedelmi háború, az új amerikai vámpolitika ráadásul világszerte fokozza a gazdasági bizonytalanságot. A legfontosabb nyersanyagnak tartott olaj vagy a réz tartós áremelkedésére számítani egyelőre túlzás, egyedül az arany drágulhat. A menedéknek tartott nemesfém unciánkénti (31,1 g) árfolyama év eleje óta több, mint 30%-ot nőtt – mi is realizáltunk rajta némi nyereséget – a jelenlegi kisebb korrekcióban pedig jó vételi szintek nyithatnak meg.

Érintett eszközalapok:

  • VIG Panoráma Total Return eszközalapok
  • VIG Arany eszközalapok

Devizapiacot érintő hírek

Az amerikai elnökválasztás a dollár erősödését és a forint gyengülését hozta már az első napokban: egy dollárért 385 forintot, egy euróért 412 forintot is elkértek. A trend ráadásul folytatódhat, ezért érdemes a megtakarítások egy részét külföldi devizába fektetni. A forint gyengülés hátterében a hazai gazdaság gyatra állapota áll: recesszió van, ráadásul rekord magas a költségvetési hiány is. A kilátások sem túl biztatóak: a formálódó amerikai kereskedelempolitika jelentős vámokat vetne ki az Európából és Kínából érkező termékekre, Magyarország pedig mindkettőben erősen érdekelt exportőr. Az euró és – a várhatóan az inflációt megtoló növekedés miatt – a dollár kamatok ráadásul emelkednek, így mindkét deviza egyre kívánatosabb a befektetők szemében. Ez pedig a forinttal szembeni keresztárfolyamok erősödését valószínűsíti.

Érintett eszközalapok:

  • Euróban és dollárban nyilvántartott biztosítási módozatok eszközalapjai
  • Forintban nyilvántartott biztosítási módozatok azon eszközalapjai, melyeknek fókusza a nemzetközi pénz és tőkepiac

Hasznos tudnivalók

Jegybanki alapkamatok
2024.11.13.

Magyar Nemzeti Bank (MNB, Magyarország)
6,50 %
Európai Központi Bank (ECB, Európai Unió)
3,25 %
Federal Reserve (FED, Egyesült Államok)
4,75 – 5,00 %

Devizaárfolyamok (MNB)
2024.11.13.

Deviza

EUR/HUF

USD/HUF

Árfolyam

411,02

387,62

Változás (elmúlt 12 hónap)

8,92 %

9,29 %

Dokumentumok letöltése


Amennyiben korábbi hírleveinkre kíváncsi, kattintson az alábbi gombra!

Korábbi hírlevelek