Befektetési hírlevél
2024. szeptember

Dokumentumok letöltése

Fókuszban: A védekező üzemmód

A világ

Régóta nem volt ilyen nagy szükség a körültekintő befektetésre, mint most, a világban ugyanis sokasodnak a negatív jelek. Továbbra is lassul például a világ legerősebb gazdasága: az egyesült államokbeli gyárak augusztusban tovább csökkentették termelésüket. Az Institute for Supply Management havi felmérése a feldolgozóipari beszerzési menedzserek körében azt mutatta, hogy mindössze 47,2%-uk számolt be bővülésről a hónap során (az 50% alatti érték összességében iparági zsugorodást mutat). A kereslet továbbra is gyenge, ami egyre valószínűbbé teheti a jegybanki kamatcsökkentést – ennek célja, hogy olcsóbb hitelekkel próbálja lendületbe hozni a gazdaságot. Nem áll igazán jól Európa sem: az „öreg kontinens” vezető gazdaságának számító Németország például a mértékadó Kieli Világgazdasági Intézet őszi előrejelzése szerint 2024-ben 0,1 százalékkal zsugorodik. Tavasszal még 0,2 százalékos növekedést jósoltak.

Magyarország

A romló nemzetközi helyzet tovagyűrűző hatásai Magyarországot sem kerülték el, a hazai helyzetet ráadásul helyi problémák is nehezítik. Tapodtat sem mozdul a válság előtti szinthez képest a magyar gazdaság: a GDP az optimistább várakozásokkal ellentétben 0,2 százalékkal csökkent az idei második negyedévben. A kedvezőtlen export- és jövedelmi kilátások miatt nagyot fékezett az ipar, zuhantak a beruházások, és csökkent a lakossági fogyasztás is.

Befektetési óra

Világszerte csökken az infláció, és ezzel egyidőben a növekedés üteme is: csalhatatlan jele ez a gazdaság megtorpanásának. Amerikában a munkaerőpiac gyengélkedik (ez magában hordozza a vásárlóerő csökkenésének veszélyét), a „no landing” azaz gazdasági lassulás nélküli forgatókönyvvel már senki sem számol. Európát a német autógyártás jelentős fékeződése húzza vissza – a még mindig az ingatlanpiaci válságot nyögő Kínában is jelentősen csökkent a kereslet a Mercedesek, Audik és BMW-k iránt. Kamatcsökkentések várhatók, melyek felértékelhetik a fejlett régiók kötvényeit.

Kötvénypiacot érintő hírek

A csökkenő infláció miatt a jegybankok kommunikációjából egyre inkább kikerül az áremelkedés elleni harc, és a helyét lassan átveszi a növekedés stimulálásának szükségessége. Ehhez pedig a központi kamatcsökkentés a legjobb fegyver: Amerikában már szeptemberben 25-50 bázisponttal, év végéig 50-100 bázisponttal csökkenhet az irányadó ráta. A befektetők arra számítanak, hogy a jelenlegi alapkamat 2025 év végére 3%-ra lecsökken. De ha tovább nőnek a recessziós félelmek, a jegybank szerepét betöltő Fed még ennél is tovább mehet. Mivel a kamatcsökkentés végiggyűrűzik a gazdaságban, nemcsak az új (lakossági vagy vállalati) hitelek lehetnek olcsóbbak, de a még korábban, magasabb hozammal kibocsátott kötvények is felértékelődhetnek. Ezért a hasonló helyzetben lévő fejlett gazdaságok biztonságos kötvényei jó befektetési célpontok lehetnek.

A kötvénypiacot erősítheti egy, a túlértékelt részvénypiacot sújtó eladási hullám is (az így felszabaduló pénzt jobb híján kötvénybe fektetik, a növekvő kereslet pedig további drágulást hozhat). A fejlődő piacokon is találni jó befektetési célpontokat: egyes latin-amerikai országokban egyedi okokból leértékelődött a helyi deviza, ami most jó beszállási pontot jelenthet a helyi, jól kamatozó papírokban.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG Fejlett Piaci Államkötvény eszközalapok

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG MoneyMaxx Feltörekvő Piaci Total Return eszközalapok
  • VIG Maraton ESG Multi Asset eszközalapok
  • VIG Alfa Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Panoráma Total Return eszközalapok
  • VIG Smart Money Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG BondMaxx Total Return Kötvény eszközalapok

Részvénypiacot érintő hírek

A gazdasági mutatók romlása miatt a lefelé mutató kockázatok most nagyobbak, mint a felfelé mutató lehetőségek. Ezért a globális, fejlett részvénypiacok kilátásai összességében gyengébbek, mint a korábbi hónapokban annak ellenére, hogy a világ nagy tőzsdéi sorra döntik a történelmi rekordokat. Mégis, amikor a vezető gazdaságok az újabb és újabb statisztikai tények szerint egyre jobban sodródnak a recesszió felé, a tőzsdék viszont 100%-os valószínűséggel árazzák a „soft landing”, azaz „puha landolás” forgatókönyvét, a befektetők optimizmusa túlzottnak tűnik. Szemmel láthatóan nő a volatilitás, és a szezonalitás sem az igazi (a részvénypiaci krachok szeptemberben és októberben szoktak lenni), ráadásul az amerikai elnökválasztás is növeli a bizonytalanságot.

Ugyanakkor vannak jó befektetési lehetőségek is a tőzsdén, azonban nem az ország-, hanem inkább a szektor stratégia működhet optimálisan. Megindult a szektorok közti rotáció: míg korábban a technológiai részvények vitték a pálmát, most a hagyományos szektorok zárkózhatnak fel (ezért is felértékelődhet az aktív portfólió kezelés). A pénzügyi, az egészségügyi cégek, a napi szükségleteket kielégítő termékeket gyártó és a közmű vállalatok részvény árfolyama teljesíthet jobban. A közelgő kamatcsökkentések is támogatják a gazdaságokat, ami végső soron a vállalati eredmények javulásában csapódhat le. Ugyanakkor a jelenlegi magas árfolyamokban ez a hatás már várhatóan be van árazva, ezért a pozitív vállalati eredmény-meglepetések – amelyek az elmúlt években hajtották a befektetői optimizmust – valószínűleg jóval ritkábbak lehetnek.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG MegaTrend Részvény Befektetési eszközalapok
  • VIG Opportunity Fejlett Piaci Részvény eszközalapok

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG Maraton ESG Multi Asset eszközalapok
  • VIG Smart Money Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok

Alternatív befektetéseket érintő hírek

A közelgő recesszió nincs jó hatással a nyersanyagokra. A befektetők is pesszimistábbak lettek: a nyersanyagpiac összesített árfolyam grafikonja a 200 napos mozgóátlag alá került – ez pedig tőzsdei hüvelykujj szabály szerint megerősítheti a lefelé mutató trendet. A gazdasági lassulás miatt csökken a kereslet: nem kell annyi olaj, sem pedig réz. Mindkettő óriási felhasználója Kína, amely még mindig nem lábalt ki az évek óta tartó ingatlan válságból.

Az arany iránt viszont továbbra is erős a kereslet. A bizonytalan időkben menedéknek tartott nemesfém unciánkénti (1 uncia = 31,1 gramm) világpiaci ára újabb történelmi rekordot, 2500 dollárt ért el elsősorban a fejlődő országok jegybankjainak intenzív vásárlásaival. Ezek közül a legnagyobbak a lengyel, indiai, török, üzbég és cseh nemzeti bankok voltak, a jegybanki vásárlások már meghaladják az évi 1000 tonnát – amiben valószínűleg szerepet játszanak az éleződő geopolitikai feszültségek és szankciós félelmek is.

Érintett eszközalapok:

  • VIG Panoráma Total Return eszközalapok

Devizapiacot érintő hírek

A jelen helyzetben a megtakarítások diverzifikálása különösen fontos. A magyar deviza kockázat ugyanis megnőtt: a fejlett világ lassulását, egy esetleges globális befektetői eladási hullámot a tapasztalatok szerint a feltörekvő országok szenvedik meg elsőként. Ebben a bizonytalanná váló helyzetben a forint leértékelődésének a kockázata is megnőtt. Mindeközben az amerikai dollár alulértékeltnek tűnik: a jelenlegi, fő valutákkal szembeni árfolyama ugyanis azt a helyzetet árazhatja, hogy csak Amerika gazdasága van gondban, csak ott lesz kamatcsökkentés. Ám a világ nagy gazdaságai ezer szállal kötődnek egymáshoz, Európa sem húzhatja ki magát a nemzetközi trendből. Ez pedig visszaállíthatja a dollár kamatelőnyét, ami a „zöldhasú” erősödését hozhatja.

Érintett eszközalapok:

  • Euróban és dollárban nyilvántartott biztosítási módozatok eszközalapjai
  • Forintban nyilvántartott biztosítási módozatok azon eszközalapjai, melyeknek fókusza a nemzetközi pénz és tőkepiac

Hasznos tudnivalók

Jegybanki alapkamatok
2024.08.30.

Magyar Nemzeti Bank (MNB, Magyarország)
6,75 %
Európai Központi Bank (ECB, Európai Unió)
4,25 %
Federal Reserve (FED, Egyesült Államok)
5,25 – 5,50 %

Devizaárfolyamok (MNB)
2024.08.30.

Deviza

EUR/HUF

USD/HUF

Árfolyam

394,249

356,140

Változás (elmúlt 12 hónap)

2,224 %

-1,044 %

Dokumentumok letöltése


Amennyiben korábbi hírleveinkre kíváncsi, kattintson az alábbi gombra!

Korábbi hírlevelek