Ezt senki nem mondta! – Réz Anna: “Előzetesen úgyse tudsz felkészülni arra, hogy pontosan mi mennyire lesz nehéz”

Folytatódik az Ezt senki nem mondta! podcast sorozat, a második évadban is alkotó, dolgozó szülők mesélnek majd a gyereknevelésről, felelősségről, váratlan helyzetekről.

A bűntudatról és a szégyenről írt könyve, amiben külön fejezetet szentel az anyai bűntudatnak erős mankónk lehet a szülővé válás során, hiszen többségünk számára, minden szépsége mellett, ez az önmarcangolás és az aggályok időszaka is. Most végre megtudhatjuk a szerző életében milyen szerepe van a bűntudatnak, és mit lehet vele kezdeni személyes, a család és a társadalom szintjén. Réz Anna filozófus, a Mardos című könyv szerzője az Ezt senki nem mondta! következő vendége.

“Abból indulok ki, hogy egy olyan társadalomban élek, ahol mindenki másnak is érdeke az, hogy a gyerekem sértetlenül megússza azt, hogyha bármilyen módon részt vesz a közúti közlekedésben, és hogy itt egy kooperációban vagyunk. Tehát nem arról van szó, hogy vagyok én, meg a gyerekem, szemben a teljes világgal, hanem hogy valójában együtt vagyunk benne egy dologban, és biztos vannak olyan emberek, akik kifejezetten rosszat akarnak a gyerekemnek, de ez azért viszonylag ritka, és hogy nagyrészt meg egyszerűen a racionális kooperáció szabályai szerint fogunk eljárni, és ennek az lesz a következménye, hogy valószínűleg megússzuk ép bőrrel. De érted, ehhez azt kell feltételezned, hogy mi így együtt vagyunk benne egy bármifajta helyzetben, és ezt egyre kevésbé tudjuk feltételezni. Meg nyilván praktikus szinten is megjelenik ez: Egyre nehezebb segítséget kérni a szomszédtól, segítséget kérni a másik szülőtől, valahogy ezek a dolgok már nem mennek olyan őrült flottul.”

Meghallgatom Spotify-on Meghallgatom Youtube-on Meghallgatom PodBean-en

Erről lesz még szó az adásban:

  • Milyen volt Réz András filmesztéta és Vándor Ágnes gyerekeként felnőni, és fogadásokra, sajtóvetítésekre járni velük?
  • Lehet-e ma is szabadon gyerekeket nevelni, amikor a szülők állandóan nem arra gondolnak, hogy a gyerekük éppen hogy van?
  • Hogyan segítette később filozófusként az a már gyerekkorban elsajátított gondolat, hogy nem biztos, hogy egy felnőttnek mindig igaza van?
  • Mikor döntötte el, hogy anya szeretne lenni, és mennyi töprengés előzte meg az elhatározást?
  • Találkozik-e egzisztenciális szorongással ma két filozófus Magyarországon, ha a gyerekvállaláson gondolkodik?
  • Miért foglalkoztatja a mai szülőket a bűntudat kérdése, az, hogy milyen traumákat okoznak a gyerekeiknek, és miért nem volt ez téma 30-40 évvel ezelőtt?
  • Mennyire bízhat a szülő a saját reflexeiben, vagy mennyire kell a gyereknevelési, pszichológiai szakkönyvekre támaszkodnia?
  • Mit vár el a társadalom egy anyától, és mit egy apától?
  • #szaranya: miért károsak a közösségimédia-trendek?
  • Hogyan lehet megélni a gyereknevelés örömét?

Ezt senki nem mondta! 2. évad az Alfa Biztosító támogatásával.

A podcast sorozat második évada kéthetente jelentkezik új epizódokkal.