Grúzia – Marsutkával a Kaukázusban

Grúzia novemberben is remek úti cél, különösen, ha aktív pihenés, túrázás vagy gasztronómiai kalandozás a cél.

„Vendég a házban, Isten a házban” – mondták nekem Grúziában, amikor a zavarba ejtő vendégszeretetről kérdeztem a szállásadómat nyolc évvel ezelőtt, akkor, amikor először jártam az országban. Grúzia nagy kaland, a helyiek barátságosak és közvetlenek. Az országban (vagy itthon egy grúz étteremben) a khachapurit és a khinkalit kell megkóstolni.

Khachapuri készítése

Grúzia egykor a Szovjetunió része volt, ezért sokan beszélnek oroszul, de Grúziában a hivatalos nyelv a grúz, amelyet az ország lakosságának nagy része beszél. A grúz nyelvnek saját ábécéje van, a mkhedruli, a helyiek büszkén mesélnek róla és mutatják meg az egyedülálló írásrendszert, ha rákérdezünk. Grúzia sokszínű ország, vannak kisebbségek, akik más nyelveket is beszélnek, gyakori az örmény, az orosz és az azeri is. A nagyobb városokban, például Tbilisziben, a fiatalabbak egyre inkább beszélnek angolul, különösen a turizmusban és a vendéglátásban dolgozók.

Tbiliszi meglepően modern város. Igazán különlegessé mégis az a felszabadultság teszi, ahogyan a frissen csillogó modernitás összeölelkezik az ősi grúz hagyományokkal. Grúziában az emberek többsége keresztény, az ortodox a legdominánsabb vallás, amelyet a lakosság nagy része követ. A grúz ortodoxia mélyen gyökerezik az ország kultúrájában és történelmében, mivel Grúzia volt az egyik első ország, amely hivatalosan is felvette a kereszténységet, még a 4. század elején.

Tbilisziben egyszerre érzi az utazó, hogy néhány száz évet visszalépett az időben, mégis egy modern, design-orientált városban sétál. Grúzia fővárosa az innovatív építészetéről és kortárs művészeti életéről ugyanolyan híres, mint például az ősi fürdőkultúrájáról. A régi, hagyományos épületek még jobban felerősítik azt a frissességet, amit például az ikonikus Béke-hídjának látképe ad a városhoz.

A Béke-híd Tbilisiben

Ez a futurisztikus üveg- és acélszerkezet, Tbilisi óvárosát köti össze a Rike Parkkal. A hidat Michele De Lucchi olasz építész tervezte, és az egyik leglátványosabb modern építmény egész Grúziában. Kortárs művészetből és dizájnból is bőven találunk felfedezni valót a fővárosban.

Számos galéria, művészeti központ és design bolt található itt, helyi és nemzetközi művészek munkáival. Novemberre a GIFT – Tbiliszi Nemzetközi Művészeti Fesztivált ajánlom (Georgian International Festival of Arts in Tbilisi) Ez az egyik legjelentősebb művészeti fesztivál Grúziában, október közepétől november közepéig tart. A fesztivál különféle művészeti előadásokat kínál, kortárs táncból, zenéből, színházból és képzőművészetből is a legjobbak közül válogathatunk. Tbilisziben novemberben az amerikai Grammy – díjas trombitás Chris Botti is fellép (november 10-én) de izgalmasnak ígérkezik a Modeselektor nevű elektronikus zenei formáció is november 15-én.

Kutaisi, ahová a Budapestről induló közvetlen járatok érkeznek Grúzia második legnagyobb városa. Nyugodtabb, kisebb város, de látnivalók itt is bőven akadnak. Kutaisi környékén a Prometheus-barlang és a Martvili-kanyon felfedezését ajánlom. Novemberben Grúzia kissé hűvös lesz, különösen a magasabb hegyekben, de még így is alkalmas a túrázásra.

Kilátás a grúz hegyekben

A Kaukázus hegyei lenyűgöző szépségűek, a közepes magasságú túraútvonalak novemberben biztonságosan elérhetők. Kazbegi vagy a Svaneti régió túravonalait jó szívvel ajánlom. Az alacsonyabban fekvő régiókban, például a Borjomi-Kharagauli Nemzeti Parkban ősszel is jókat lehet túrázni.

Túrázás a grúz hegyekben

És hogy hogyan lehet eljutni Kutaisiből Tbiliszibe? Ha kalandosan szeretnénk, akkor a marsutkát ajánlom. A marsutka megosztott iránytaxi vagy minibusz, a lehető legközelebb kerülhetünk benne a helyiekhez. Az esetleges kényelmetlenségért bőven kárpótol a kaland és a grúzokkal való kapcsolódás.

Kisebb városok és falvak között érdemes kipróbálni, de Tbilisziből Kutaisibe, Batumiba, Kazbegibe és más helyekre is vannak járatok. Rendszeresen indulnak, és olcsóbbak, mint a vonat vagy a távolsági buszok. Grúziában több vasútvonal is működik, például a Tbiliszi-Batumi vonalon gyorsvonatok közlekednek, biztonságosak, kényelmesek és pontosak. Ha valaki kényelmet és függetlenséget szeretne, persze autót is bérelhet, gyorsabban eléri a látnivalókat, de Grúziából az igazán maradandó élményeket az emberek között és a konyhában érdemes keresni.

Utasbiztosítás kalkulátor