Sporttal a munkahelyi stressz ellen
Alig létezik ember, akit a munkahelyi stressz nem érint. Fáradtság, szorongás, a munkahelyi teljesítmény csökkenése – mind azt mutatják, valami nincs rendben. Aktív napjaink harmadát a munkahelyünkön, avagy munkával töltjük, így elemi érdekünk, hogy ezek az időszakok ne terheljenek meg minket, mert az magánéletünkre, a munkán kívüli időszakra is kihat.
Mi a baj a stresszel?
A stressz számtalan baj forrása. Hatására csökken az immunrendszer teljesítménye, azaz több fertőzésnek vagyunk kitéve; a vázizomrendszer állandó feszültségben van, fáj mindenünk, ami hosszú távon gerincproblémákhoz vezet. Nőhet a vérnyomás, csökken a koncentráció, vele együtt a teljesítmény is.
Vannak nézetek, amik azt mondják: meglepő, de a stressz nem csak bajt okoz, egyesekre motiváló erővel hat, nekik még a teljesítményük is nőhet általa. Ugyanakkor még ők sem kerülhetik el a stressz okozta fizikai feszültséget, azt nekik is le kell vezetniük.
A munkahelyi stressz miatt kezdtem el sportolni. Az ember életében ez egy döntési pont: felosztja úgy a hetét, hogy a sport férjen bele, és más, időrabló dolgokról lemond.
Természetesen nem mindegy a stressz forrása, igenis számít, hogy miből fakad: egyéni problémákból, vállalati konfliktusokból, külső tényezőkből, de ami biztos: lehet ellene tenni.
A sport megoldás lehet
Az egyik legkézenfekvőbb megoldás a sport, nézzük, miért:
- Csökkenti a feszültséget, annak lelki és fizikai oldalát is. Jót tesz az ülőmunka után, megmozgatja az ember tagjait, hosszú távon alkalmassá teszi az embert a stressz jobb kezelésére, tűrésére.
- Örömforrás.
- A munkában is hasznos képességeket fejleszt, például együttműködés, koncentráció, a fejlődésre való képesség.
- A közös sport a kollégákkal csapatépítő funkciót is betölt.
- Kevesebb a betegséggel töltött idő.
- Növeli a kitartást, sikerélményt ad, önbizalmat növel.
Mindezek mögött az áll, hogy a rendszeres sport rengeteg kedvező élettani hatással bír. Az emberi jóllétnek alapvető feltétele a fizikai aktivitás, amit a mai kor embere leginkább a sporton keresztül tud megélni. Egyre kevesebben végzünk fizikai munkát, egyre többet ülünk a számítógép előtt, szervezetünk viszont nem ezt igényli.
Keringés-légzés
A rendszeres fizikai aktivitás erősíti a szívizmot, ezáltal javítja a keringést és a légzést, ami a növeli a fizikai terhelhetőséget. Javítja a memóriát is, a szellemi teljesítményt, késlelteti az öregedési folyamatokat.
Emésztőrendszer-bélrendszer
A mozgás hatására gyorsabb lesz az emésztés, a káros anyagok kevesebb időt töltenek el a bélrendszerben.
Testsúly és anyagcsere
A rendszeres sport biztosítja a megfelelő anyagcserét, ezáltal a testsúly szinten tartását.
Immunrendszer
A sporttól magasabb szinten folyik a szervezetben a vérképzés, a sejteknek hatékonyabb a vérellátása, az immunrendszer teljesítménye javul.
Vázrendszer-csontozat
A kalciumon és a D-vitaminon kívül a csontjaink egészséges fejlődéséhez mozgásra van szükség. A csontritkulás megelőzéséhez a legjobb megoldás a több izmot és a lehető legtöbb csontot megmozgató sport.
Vázrendszer-izomzat
A fejlettebb izomzat stabilitást ad, javítja az egyensúlyt és a koncentrációt, edzi az izületeket.
Szexuális élet
A sportolók intenzívebben élik meg a szexet, jobb az állóképességük.
Alvászavarok
A fizikai aktivitás csökkenti az alvásproblémákat.
Mennyi az annyi?
A WHO ajánlása szerint heti 2,5 órát kell mozognia annak a felnőttnek, aki ülőmunkát végez. Minden sport hasznos, jót tesz a testnek, a léleknek, de kutatások igazolják, hogy néhány sportág különösen hatékony a stressz ellen. Ilyen például a futás, a biciklizés vagy az úszás, amik könnyen szerelemmé tudnak válni. Akik régen vagy soha nem sportoltak, számukra a séta vagy a gyors séta is remek, főleg, ha a szabad levegőn végzik.
Sok örömet tud okozni a tánc, és műfajából adódóan az egyik legjobb stresszcsökkentő a jóga. Egyeseknek a küzdősportok jelentik a menedéket, ahol kiélik a mindennapok feszültségeit, mások a csapatsportokban találják meg a legjobb megoldást.
Egészségügyi hatásain kívül a mozgás, a sport számtalan képességet fejleszt: kitartás, tudatosság, szervezettség, kudarctűrő képesség, a fejlődésre való állandó igény.
A sport nekem tartást ad és a fejlődés iránti vágyat. Mi mindig rövidebbeket megyünk nyaralni, de azoknak része az aktivitás.
Rengeteget köszönhetek a sportnak: kapcsolatokat, kitartást, sikerélményt, kudarctűrő-képességet, fejlődést.
Aki sportol, annak számtalan dologra kell figyelnie. Mikor tud időt szakítani a sportolásra? Mozgás előtt mikor és mit egyen? Hogy jut el a pályára? Mikor ér rá a partnere? A számtalan szervezési kérdés tudatosabbá teszi a sportolót az élet más területein is. Gyakran döntenie kell, miről mond le a sport kedvéért. Mondjuk, ebédidőben inkább kiszalad az irodából futni egyet.
Az egészségtudatos életmódhoz ne felejtsük el hozzáigazítani az étrendünket és gondoskodni a megfelelő folyadékbevitelről.
És ha valaki most, a cikk hatására kezd el sportolni, legyen tudatos az indulásban is! Intenzív sportolás megkezdése előtt érdemes egyeztetni a háziorvossal, néhány alapvető vizsgálatot elvégeztetni, és fokozatosan felépíteni az edzéseket.
Hermann Irén újságíró-moderátor podcast sorozatunk legújabb adásában a sport és egészséges életmód témaköréről beszélgetett kollégáinkkal.
A beszélgetés résztvevői: Palyik Andrea projektmenedzser (Aegon Alapkezelő), Kovács Éva HR igazgató, Leskó László termékmenedzser (Alternatív Értékesítési Igazgatóság)
Hallgasd meg a kapcsolódó részt!