Szezonális tippjeink: téli kár- és balesetmegelőzési jó tanácsok
A viharos szél és a hófúvás gyakori tényező a téli időszakban, amiből kárunk keletkezhet, emellett ónos eső is rendszeresen nehezítheti a közlekedést, és komoly fennakadásokat eredményezhet országszerte. A havazás amellett, hogy sok örömet okoz, veszélyeket is rejt magában, és sokszor okoz bosszúságot tetőről lecsúszó hó formájában.
Ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk magunkat és értékeinket az utakon, illetve a lakóhelyünkön, érdemes az alábbi útmutatót megfogadni.
Kár- és balesetmegelőzési tippek: Viharos időjárás
Fordítsunk gondot lakásunk és értékeink védelmére! Akkor is érdemes odafigyelni, amikor nem vagyunk otthon, hiszen a szélviharok a testi épségünket vagy az autónkat is veszélyeztethetik.
Mit tegyünk, ha hirtelen csap le a vihar?
- Heves időjárás esetén ne tartózkodjunk a szabadban, keressünk biztonságos helyet!
- Viharos időben fák és épületek közelében lehetőleg ne parkoljunk, hogy a letört ágak, cserepek, üvegszilánkok ne okozzanak sérülést.
- Ha van rá mód, keressünk fedett helyet az autónknak!
- Védjük fejünket a szél sodorta tárgyaktól, ágaktól!
- Maradjunk távol a leszakadt, életveszélyes villamos távvezetéktől!
- Lakásunk ajtaját és ablakait zárjuk be!
- Áramtalanítsuk az elektromos berendezéseket!
Ha a szélsőséges időjárás következtében károd keletkezett, online kárbejelentő felületünk a nap 24 órájában a rendelkezésedre áll: alfa.hu/karbejelentes
A károkat érvényes lakásbiztosítás alapján a biztosító megtéríti, így például az épületre dőlő fa vagy letört ág által okozott károkat, illetve több módozat téríti a 8 órán túli áramkimaradásból származó fagyasztott élelmiszer megromlásával keletkezett károkat is.
A gépjárművekben a leszakadó, letörő faágak által okozott károkat kizárólag CASCO biztosítás alapján tudja a biztosító megtéríteni.
Mit tegyünk a szakértő jelentkezéséig?
- A helyreállítást csak az indokolt mértékig kezjük el!
- A sérült elemeket őrizzük meg!
- Ha megoldható, készítsünk fotókat is a kárról!
Az új lakás kárstátusz funkciónak köszönhetően online felületünkön folyamatosan tájékozódhatsz a kárrendezés aktuális állapotáról, és egyszerűen intézheted a kárral kapcsolatos további ügyeket, beleértve az üzenetküldést, hiánypótlást, valamint interaktív kapcsolattartást a kárügyintézővel/szakértővel.
Kár- és balesetmegelőzési tippek: Ónos eső, havazás
A téli időszak nagyon veszélyes lehet az autósok számára. Figyeljük rendszeresen a Meteorológiai Szolgálat előrejelzéseit, illetve az Útinform és Katasztrófavédelem jelentéseit, hogy felkészüljünk a várható időjárásra. A téli közlekedés teljesen más vezetéstechnikát és fokozottabb figyelmet igényel a járművezetőktől, ezért érdemes az alábbi irányelveket betartani:
- Készítsük fel az autónkat a zord időjárásra! A gépjárművet ajánlatos alaposan átnézni, megvizsgálni a biztonsági tartozékokat. Ne feledkezzünk meg a téli gumiról és a téli szélvédőmosó folyadékról sem!
- Indulás előtt szabadítsuk meg az autót a hótól és a jégtől! (szélvédő, autó teteje, motorháztető, lámpák)
- Közlekedjünk lassan, óvatosan!
- A párásodás megfelelő fűtéssel és ablaknyitással megszüntethető, de legyen mindig száraz törlőruha is az autóban!
- Tartsunk nagyobb követési távolságot, hogy legyen idő reagálni a kialakuló helyzetre!
- Kerüljük a másokat zavaró, akadályozó vezetői attitűdöt! Használjuk az irányjelzőt, de fölöslegesen ne használjuk a ködlámpát!
- Jeges úton legyünk még elővigyázatosabbak indulásnál, megállásnál, kanyarodásnál. Ha nincs letisztítva az út, kerüljük az előzést. Ha valamit kerülnünk kell, lassan, óvatosan tegyük.
- Őrizzük meg higgadtságunkat, legyünk megfontoltak, hiszen mindenkit hazavárnak.
Kár- és balesetmegelőzési tippek: Tetőről lecsúszó hó
A károkat ilyenkor is elkerülhetjük egy kis odafigyeléssel. A lenti tanácsok hasznosak lehetnek háztulajdonosoknak, közös képviselőknek, betartásukkal megelőzhetik a baleseteket:
- Helyezzünk ki figyelmeztető táblát, amennyiben fennáll a hócsúszás veszélye – ezzel felhívjuk az autósok és a gyalogosok figyelmét.
- Ellenőrizzük a tető állapotát! A lecsúszó hó magával sodorhatja a vakolatot, a meglazult tetőcserepeket is.
- Helyezzünk el a tetőn hófogókat, és ezek állapotát is ellenőrizzük rendszeresen!
- A veszélyes mennyiségű hótömeget, és jégcsapokat távolítsuk el, ehhez kérhetjük a hatóság segítségét is.
Amennyiben a háztulajdonos betartja a fenti szabályokat, de a gyalogos ennek ellenére azt az útvonalat választja, illetve az autós a tábla ellenére oda parkol, akkor a kárért nagy valószínűséggel a gyalogosnak/autósnak kell vállalnia a felelősséget. Ilyen esetekben javasoljuk, hogy az érintettek készítsenek fotót a helyszínről, akár mobiltelefonnal is, ami alapján a későbbiekben egyértelműen tisztázhatók a körülmények és a felelősség kérdése.
Gázkészülék ellenőrzése
A szélsőséges időjárási tényezőkre való felkészülés mellett, biztonságunk érdekében, ne felejtsük el rendszeresen ellenőriztetni a lakásunkban lévő gázkészülékeket sem. A tüzelő-fűtő berendezések és a kémények rendszeres karbantartásával, illetve szén-monoxid-érzékelők felszerelésével tovább növelhető otthonunk biztonsága.
Hasznos tanácsok biztonságos CO-érzékelő vásárlásához:
- Szén-monoxid-riasztót kizárólag szaküzletben vásároljunk!
- Minden esetben győződjünk meg arról, hogy a terméken feltüntették a CE megfelelőségi jelölést, és a készülékhez mellékeltek használati és kezelési útmutatót, amelyben részletesen szerepel a telepítés módja, az egyes figyelmeztető és hibajelzések és azok jelentése, valamint tájékoztatást ad a vészjelzésekkor szükséges teendőkről.
- Mivel a CO-riasztók csak a gyártó által meghatározott ideig használhatók, különösen fontos őket legkésőbb a határidő lejártakor kicserélni.