Az utóbbi időben az élet szinte minden területén megtapasztalhattuk, hogy az árak jelentősen megnövekedtek. A gazdasági helyzet nemcsak a mindennapos használati cikkeinkre, hanem a hosszútávú befektetésinkre, és persze az ingatlanjainkra is hatással van.
Gyakran halljuk, hogy az építőipari árindex a korábbi évekhez képest jelentősen elszakadt a KSH által kiadott fogyasztói árindextől. De mit is jelentenek ezek az index-számok?
Az infláció jelzésére szolgáló indexszám. Méri a lakosság által megvásárolt áruk, igénybe vett szolgáltatások árának átlagos változását egy meghatározott időszakon belül.
Az építési piac ármozgásának bemutatására szolgál, megmutatja, mennyivel kerül többe építkezni, felújítani most, mint korábban.
(Forrás: Evosz.hu)
A grafikonból egyértelműen látszódik, hogy az építőipari árak drasztikus módon emelkedtek az elmúlt években (és várhatóan ezt a tendenciát meg is tartja a későbbiekben is). Ezt azonban a fogyasztói árak általános emelkedését mérő inflációs szám, az ún. fogyasztói árindex nem, vagy csak részben tudja követni.
Társaságunk számára fontos, hogy ha káresemény történik, a kifizethető szolgáltatási összeg megfelelő fedezetet nyújtson a károk elhárítására.
A KSH oldalán régió-szerinti bontásban megtalálja az elmúlt évek lakásépítési költségeinek változását ezres nagyságrendeben, 1 négyzetméterre vetítve. Számolja ki, hogy az aktuális árakon mennyibe kerülne újjáépíteni az ingatlanát (átlagos kivitelt feltételezve), és hasonlítsa össze a szerződésében szereplő biztosítási összeggel.
Fontos! Ellenőrizze azt is, hogy a szerződésében szereplő ingatlan alapterülete megfelel-e a valóságnak! Ha a szerződéskötés óta változott a ház alapterülete pl. hozzáépítéssel, lényeges, hogy ezt a változást a biztosítása is kövesse. Az ingatlan biztosított alapterületét online ügyfélszolgálati fiókjában ellenőrizheti.
A https://lakasbiztositasom.alfa.hu/ oldalon szerződésszáma és születési dátuma megadását követően néhány kattintással kiválaszthatja az Önnek megfelelő kiegészítőt!