Hogyan fizessünk a nyaralás alatt?

Akár beföldön, akár külföldön töltjük a nyári vakációt, fizetőeszközre szükségünk lesz. Vásárlásaink során használhatunk bankkártyát, hitelkártyát, készpénzt vagy éppen innovatív pénzügyi megoldásokat, azonban figyelemmel kell lennünk arra is, hogy a kényelem és a gyorsaság mellett a különböző megoldások különböző kockázatokat is rejtenek.

5+1 tipp külföldi bankkártyahasználathoz
A legtöbb esetben hazai kibocsátású bankkártyánkat is használhatjuk egy külföldi nyaralás során, azonban érdemes felkészülni a külföldi kártyahasználatra, hogy elkerüljük a kellemetlenségeket!

  • 1. Kártyás vásárlás előtt mindig ellenőrizzük, hogy a kártyán található védjegy/logó ki van-e ragasztva az elfogadóhely bejáratán vagy a pénztárban!
  • 2. Vegyük figyelembe, hogy amennyiben a kártyánk forintszámlához rendelt, akkor bankunk a saját aktuális deviza eladási árfolyamán váltja az adott pénznemre a forintunkat!
  • 3. Tájékozódjunk az ATM-es készpénzfelvétel költségeiről!
  • 4. Ellenőrizzük a bankszámlákon beállított költési limiteket!
  • 5. Vegyük figyelembe, hogy autóbérlés vagy szállodafoglalás esetén zárolhatnak bizonyos összeget a bankszámlánkon, és ez csökkenti a szabadon költhető egyenlegünket!
  • +1 Gyanús külföldi kártyaforgalom esetén a pénzügyi szolgáltató is zárolhatja a számlát, ezért érdemes lehet bankunk felé előre jelezni, hogy külföldön tervezzük használni azt, nehogy az automatikus banki kockázatelemző rendszer letiltson.

További információkat a külföldi bankkártyahasználatról itt talál.

Óvatosan a hitelkártyával!
Előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor a hitelkártya tűnik a leggyorsabb és legegyszerűbb megoldásnak, azonban előnyei mellett számos kockázatot is rejt.
Jobb, ha tudjuk, hogy

  • a hitelkártya is egy hiteltermék, azaz, mikor hitelkártyával fizetünk, nem a saját pénzünket költjük, hanem a bankét, amit vissza kell fizetni;
  • a kamatmentesség kizárólag a kamatmentes periódusban és csakis a vásárlásokra vonatkozik, a készpénzfelvételre nem;
  • a bank már a hitelkártyás készpénzfelvétel napjától magas kamatot számít fel, a tranzakció költsége pedig jellemzően többszöröse a normál bankkártyás készpénzfelvételnek.

A hitelkártya használatáról és kockázatairól ide kattintva talál további tudnivalókat.

Mire figyeljünk pénzváltásnál?
Külföldi utazás esetén is szükségünk lehet készpénzre, azonban nem mindegy, hogy mikor és hol váltjuk azt.
Valutaváltás esetén nagyon fontos, hogy

  • mindig megbízható helyen váltsunk – kerüljük a reptereken és a városban „olcsó” ajánlatot tevő nem hivatalos „kereskedőket”;
  • nézzünk utána az aktuális árfolyamnak – a különböző valutaárfolyamok meghatározására nincs jogszabályi előírás, vagyis a különböző pénzváltók ajánlatai eltérőek lehetnek;
  • amennyiben Európán kívüli egzotikus országba utazunk, elképzelhető, hogy csak kis mennyiségben tudunk váltani az adott valutaváltónál.

További hasznos, a valutaváltással kapcsolatos információt talál ide kattintva.

Innovatív pénzügyek nyaraláskor?
Az utóbbi években egyre többen a kizárólag online jelenlévő, fintech pénzintézetek applikációit használják külföldi fizetés során. Akik erre a – valóban gyors és kényelmes – megoldásra voksolnak, általában azt hozzák fel mellette érvként, hogy többféle deviza egyenleget is létre tudnak hozni néhány másodperc alatt, és többféle módon fel is tudják tölteni – jellemzően plusz díjak felszámítása nélkül. Ráadásul hétköznapokon a váltás is középárfolyamhoz közeli.

A magyar jegybank már többször felhívta a figyelmet arra is, hogy bár üdvözli és támogatja az innovatív pénzügyi megoldásokat, azok az intézmények, amelyeknek nincs magyarországi telephelye, külföldi hatósági felügyelet alá tartoznak. Vagyis elszámolási vagy egyéb fogyasztói jogvita, esetleg csalás gyanúja esetén korlátozott fogyasztóvédelmi jogosítványok illetik meg az MNB-t.

AlfaGo
×
Tartsa kézben biztosítási ügyeit!
Töltse le mobil applikációnkat most!
Tovább