Kössön utasbiztosítást!

Az utasbiztosítási szerződésről fontos tudni, hogy

  • egyszeri díjas;
  • a biztosítási díjat azonnal egy összegben kell megfizetni;
  • a biztosító által kiállított kötvény érvényessége az előre meghatározott utazási időtartamhoz igazodik.

Manapság már egyre több bankkártyához jár utasbiztosítás, azonban érdemes átnézni, hogy mit is tartalmaz ez a szerződés. Az utasbiztosítások viszonylag alacsony, pár ezer forintos áron megvédhetnek bennünket nagyon komoly kockázatoktól. Az igényeinknek legmegfelelőbb biztosítást (pl. életkor, egészségi állapot, közlekedési eszköz, a célállomáshoz kapcsolódó vagy sport jellegű kockázatok stb) könnyen kiválaszthatjuk.

Az utasbiztosítását egyénileg megkötő magyar turista számos konstrukció közül választhat, amelyek nem csupán díjaikban, hanem a vállalt kockázatok és a biztosítási szolgáltatások értékhatárának meghatározásában is különböznek egymástól. Az utasbiztosítás ára a nyújtott szolgáltatásoktól és biztosító társaságtól függően napi néhány száztól néhány ezer forint körüli összegre tehető.

Mit érdemes átgondolni, mielőtt utasbiztosítást kötünk?

  • Milyen vagyoni értéket viszünk magunkkal?
  • Baj esetén milyen színvonalú egészségügyi ellátást várunk el?
  • A célországban mekkorák a betegellátási, baleseti költségek?
  • Milyen életkorúak és egészségi állapotúak vagyunk?
  • Milyen közlekedési eszközzel és mennyi időre utazunk?
  • Mennyire tűnik balesetveszélyesnek az utazás, üdülés (városlátogatás, vadvízi evezés)?

Ezek ismeretében döntsünk arról, hogy a számos eltérő szolgáltatás közül elég-e egy kevesebb kockázatot lefedő, alacsonyabb díjú biztosítást megkötni, avagy több szolgáltatást és magasabb fedezetet nyújtó módozatot érdemes választanunk.

Ma már az utasbiztosítások általánosan kínált szolgáltatásává vált az asszisztencia. A segítségnyújtási (asszisztencia-) szolgáltatás lényege, hogy a bajba került ügyfél elsőként a biztosító által megadott – legtöbb esetben magyar nyelvű, éjjel-nappal elérhető – ügyfélszolgálatot hívja fel. Az ügyfélszolgálat informálja a biztosítottat további teendőiről, lehetőségeiről, a megkötött utasbiztosítási szerződés feltételei szerint gondoskodik ellátásáról, például mentőt küld, tolmácsol, visszaigazolja az adott egészségügyi intézménynek, hogy állja biztosítottja kezelésének költségeit, így a turistának nem kell azt megelőlegeznie.

Nagyon lényeges, hogy milyen eseményeket zár ki a biztosító az adott módozat esetében a biztosított kockázatok köréből! Jó tudnunk azt is, milyen iratokat (baleseti jegyzőkönyv, költségeket igazoló számlák, orvosi igazolás stb.) kell benyújtani a biztosító társasághoz, mert ezek utólagos pótlása mindig nehézkes. Ezért feltétlenül olvassuk el a biztosítási feltételeket! Elutazás előtt győződjünk meg arról, hogy valamennyi szükséges információ birtokában vagyunk. Ne felejtsük el magunkkal vinni a biztosítási kötvényt, és az egyéb igazoló okmányokat!

A társaságok az Európán kívülre utazás esetében kötött szerződésekre általában pótdíjat számítanak fel.

Mit kell tudni az Európai Egészségbiztosítási Kártyáról?
Ez egy ingyenes egészségbiztosítási kártya, amelyet az országok állami egészségbiztosítási szolgáltatója bocsát ki – hazánkban a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK).
A kártyával utazásunk során az EU bármely tagállamában, valamint Izlandon, Lichtensteinben, Norvégiában és Svájcban igénybe vehetjük az állami egészségügyi ellátást.
Fontos azonban tudnunk, hogy a kártya nem helyettesíti az utasbiztosítást! Nem garantál ingyenes szolgáltatásokat – amennyiben az adott tagállamban biztosított személyeknek az adott egészségügyi ellátás nem ingyenes, úgy nekünk is fizetnünk kell érte.
Bővebben a kártyáról ide kattintva tájékozódhat.

Amennyiben utazásunkhoz utazási iroda segítségét vesszük igénybe, előfordulhat, hogy az utazásszervező – utazásunk előtt vagy annak során – nem tudja a szerződésben foglalt kötelezettségeit teljesíteni. Ilyen esetben nem az utasbiztosításunk, hanem az utazásszervező társaság ún. vagyoni biztosíték biztosítása révén nyerünk kártalanítást. Vagyis azon biztosító, amelyikkel az utazásszervező társaság biztosítási szerződést kötött, gondoskodik az utasok hazaszállításáról, a kinn maradás esetleges extra költségeinek megtérítéséről, vagy a részvételi díj visszafizetéséről.

Fontos, hogy ilyen esetben a biztosító kérése szerint járjunk el! A kártérítéshez szükség lehet az utazási szerződés és az ahhoz kapcsolódó egyéb dokumentációra (jelentkezési lap), számlákra, ezért őrizzük meg azokat!
További, az utasbiztosításokról szóló fontos tudnivalókat ide kattintva találja.

AlfaGo
×
Tartsa kézben biztosítási ügyeit!
Töltse le mobil applikációnkat most!
Tovább