Az abszolút hozamú alap a nyerő

Komoly tőkebeáramlás és vagyonnövekedés tapasztalható idén a befektetési alapok piacán- hívta fel a figyelmet Gáti László, az OTP Alapkezelő marketing és értékesítési igazgatója az Aegon Prémium Ügyfélklubjában. A kedvező folyamatok azonban nem minden alaptípust érintettek egyformán. A biztonságos eszközökbe fektető pénzpiaci és kötvényalapokból áramlik ki a pénz, míg az abszolút hozamú alapok egyértelműen az elmúlt időszak nyerteseinek tekinthetőek.

91,75 milliárd forinttal 5895,5 milliárd forintra hízott 2017. első negyedévében a befektetési alapok vagyona Magyarországon. Ráadásul ugyanezen időszakban a vagyon növekedésével együtt 82,67 milliárd forintnyi friss tőke is áramlott a szektorba. Ezek a folyamatok piaci átrendeződéssel jártak együtt. A vagyonnövekedésből és a tőkebeáramlásból egyértelműen az ingatlanalapok és az abszolút hozamú alapok részesedtek a legnagyobb mértékben, miközben a pénzpiaci- és kötvényalapok vagyona folyamatosan csökken. Tartósan alacsony kamatkörnyezetben reálhozamot csak hosszabb távon, kockázatvállalás mellett lehet elérni – magyarázza Gáti László, az OTP Alapkezelő marketing és értékesítési igazgatója. A változó piaci körülmények között pedig a megfelelő hozamot leginkább az abszolút hozamú alapokkal lehet elérni.

Az abszolút hozamú alapok esetében a portfolió menedzser személye, felkészültsége, egyéni stratégiája határozza meg a teljesítményt – hívta fel a figyelmet Gáti László. Ebben pedig az OTP Alapkezelő nem áll rosszul, hiszen szakemberei 4 év alatt 17 első helyet szereztek a Privátbankár.hu alapkezelői megmérettetésén. Nem árt azonban az óvatosság. A kockázatok csökkentése érdekében érdemes portfoliót építeni és a pénzünket több stratégia között megosztani. Ezekre a piaci igényekre reagál az OTP Prémium Származtatott Alap, amely 6 abszolút hozamú alapot, köztük a szakmai elismeréseket elnyerőket, gyúrja össze egyetlen termékbe.

A befektetők nem szeretik a gyakori árfolyam ingadozásokat, inkább a kiegyensúlyozottságot részesítik előnyben. A Prémium Származtatott Alap pont ezt nyújtja, hiszen az alkotórészeinek számító alapok ugyan időről-időre szélsőséges kilengéseket produkálnak, de mivel hol ez, hol az teljesít jobban közülük, a kilengések az őket egybefogó származtatott alapban elsimulnak. Fontos azonban tudni, hogy még ilyen stratégiával sem lehet minden hónapban pozitív hozamot produkálni. A lényeg, hogy az év végén a „pluszos” hónapok legyenek többségben – hangsúlyozta Gáti László.

De miből is áll össze pontosan a Prémium Származtatott Alap és összetevői milyen befektetési stratégiát követnek? A zászlóshajónak a 2008 óta működő, jelenleg 143 milliárd forintot kezelő OTP Supra Alap, amely az ország legnagyobb abszolút hozamú alapja. Globálisan kötvényekbe, devizákba, kisebb mértékben részvényekbe, valamint ezekre és árupiaci termékekre, indexekre vonatkozó származtatott ügyletekbe fektet. A másik összetevő az ugyancsak 2008-ban indított, 26,8 milliárd forintos vagyonú OTP EDMA Alap, amelyik hosszú távon eddig a legjobb teljesítményt nyújtotta, igaz, komoly ingadozások mellett. Befektetési politikája a Suprához hasonló, ám itt a feltörekvő piacok eszközei dominálnak.

A harmadik összetevő a 2009 óta működő OTP Föld Kincsei Alap. Vagyona 25,4 milliárd forint. Ez az egyetlen aktívan kezelt árupiaci alap, négyszer nyerte el a „Legjobb hazai árupiaci alap” elismerést. Értelemszerűen árupiaci kitettséget nyújtó long és short értékpapírokat vásárol. A már említetteken kívül még három alap színesíti a Prémium Származtatott Alapot: a fejlett piacokra fókuszáló, kötvényekbe, devizákba és ezekre kötött derivatív ügyleteket vállaló, magas kockázatú OTP G10 Euró Alap, az amerikai és német részvényekbe fektető OTP Abszolút Hozamú Alap, valamint a feltörekvő európai országok részvényeit vásároló OTP ÚJ Európa Alap.

A hat különféle stratégia egybegyúrva sikeresnek tűnik, hiszen a befeketésre ajánlott 3-5 éves időtávon mind a Prémium Származtatott Alap, mint annak összetevői pozitívan teljesítettek. Nagyon fontos, hogy a teljesítményt ezen időtávon értékeljük, mert rövidebb távokon a kockázat miatt előfordulnak negatív hozamok – közölte Gáti László. Szerinte az OTP Prémium az ideálisnak tartott 3 éves befektetési időszak alatt úgy ér el jelentős reálhozamot, hogy az abszolút hozamú alapokra jellemző magas árfolyam ingadozásokat mérsékli.