Befektetési hírlevél
2024. április

Dokumentumok letöltése

Fókuszban: Erős Amerika, gyenge forint

A világ

Emelkedéssel ünnepelte a New York-i tőzsde, amikor az amerikai Munkaügyi Minisztérium statisztikai hivatala a vártnál erősebb munkaerőpiaci statisztikákat tett közzé. A tengerentúlon úgy tűnik, a cégek magasabb fokozatba kapcsoltak: márciusban ugyanis a várt 200 ezernél jóval több, 303 ezer új munkavállalót vettek fel (a legtöbbet, 72 ezret egyébként az egészségügyben). Ez megerősítette azt a nézetet, hogy a gazdaság továbbra is egészséges, az erős munkaerőpiac növekvő elkölthető jövedelmet jelent, ez pedig növeli a vállalkozások bevételeit. Ez még akkor is jó hír, ha azt sugallta, hogy a növekvő vásárlóerő emelkedő árakat hozhat a boltokban, a magasabb infláció pedig késleltetheti a Federal Reserve várva várt kamatcsökkentését.

Magyarország

A Magyar Nemzeti Bank az egyre alacsonyabb inflációnak köszönhetően tovább folytatja a kamatcsökkentéseket. Az év végén már csak 6,5-7 százalék lehet az irányadó ráta, amely a forint hitelekre és az államkötvény hozamokra nézve is meghatározó. Az olcsó hitelre a gazdaságnak nagy szüksége van: a magyar GDP növekedés ugyanis a legutolsó adatok szerint stagnál. A magyar jegybank ugyanakkor óvatos: ha túl nagy ütemű a kamatcsökkentés, annak könnyen a forint árfolyam láthatja kárát: ha a nemzeti valutánkban egyre kevesebb az elérhető hozam, a külföldi befektetők szemében egyre kevésbé vonzó alternatíva. Ha kiszállnak, az gyengíti a forintot, az pedig az import drágulása miatt növeli az inflációt – nem véletlen, hogy március közepén majdnem 400-ig gyengült az euróban számolt kurzus. Ezért az MNB kisebb kamatvágásokra áll át: míg februárban 100 bázispontos, áprilisban már csak 50 bázisponttal csökkentette 7,75%-ra az irányadó rátát.

Befektetési óra

A globális befektetési óra a fellendülés fázisban maradt, de a főbb régiók gazdasági aktivitása (USA, EU, Kína) ezúttal eltérő irányba mozdultak el. A kockázatos eszközök rövid távon jól teljesíthetnek.

Globálisan az olajárak emelkedtek, ami felfelé mutató kockázatot jelenthet az inflációs kilátásokra. Az USA-ban a munkaerőpiac az enyhülés jeleit kezdte mutatni, és a Monetáris Tanács legutóbbi ülésének kommunikációja is kamatcsökkentésre utalt, annak ellenére, hogy az infláció ismételt emelkedése meglepetést jelentett.

Kötvénypiacot érintő hírek

Egyre jobb beszállási pont mutatkozik a közép-európai kötvénypiacon. Egyrészt a hozamok a közelmúltban átmenetileg emelkedtek – ami leginkább egy egészséges korrekció volt az elmúlt félév erőteljes csökkenése után, másrészt közrejátszott benne az inflációs félelmek egyébként világszerte tapasztalt erősödése is. A 10 éves futamidejű cseh 10 éves államkötvények tavaly októberben még 5%-ot fizettek, ami februárra majdnem 3,5%-ra csökkent, most pedig valamivel 4% fölött áll. Hasonló árfolyam pálya volt Magyarországon (5,5%-ról 7%-ra) és Romániában is (6,25%-ról 6,75%-ra), a dezinfláció ugyanakkor folytatódhat, a folytatódó kamatcsökkentésekkel pedig ezek a kötvények újra felértékelődhetnek.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG Magyar Kötvény eszközalapok
  • VIG Feltörekvő Európa Kötvény Pro Eszközalap

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG MoneyMaxx Feltörekvő Piaci Total Return eszközalapok
  • VIG Maraton ESG Multi Asset eszközalapok
  • VIG Alfa Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Panoráma Total Return eszközalapok
  • VIG Smart Money Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG BondMaxx Total Return Kötvény eszközalapok

Az amerikai állampapír hozamok is nőttek, itt viszont már érdemes óvatosabbnak lenni. A 10 éves kincstári hozamok tavaly november óta nem látott magasságba emelkedtek, és közelítenek a 4,5%-os szinthez – amit sok befektető lélektani határnak tekint arra vonatkozólag, hogy a kamatlábak ismét elérik-e a 2023-as csúcsokat. Az amerikai gazdaság a vártnál erősebb (a mukaerőpiacról kicsit feljebb írtunk részletesebben), az infláció valószínűsége nő, a kamatcsökkenésé csökken: a korábbi három helyett már csak kettővel számolnak a Federal Reserve részéről. Így a felértékelődésre spekulálni sem olyan vonzó már.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG BondMaxx Total Return Kötvény eszközalapok
  • VIG Fejlett Piaci Államkötvény eszközalapok

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG MoneyMaxx Feltörekvő Piaci Total Return eszközalapok
  • VIG Maraton ESG Multi Asset eszközalapok
  • VIG Alfa Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Panoráma Total Return eszközalapok
  • VIG Smart Money Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok

Részvénypiacot érintő hírek

A makrogazdasági háttér támogató környezetet teremt a részvénybefektetések számára Amerikában: a New York-i tőzsde átlagos árfolyamváltozását követő S&P 500 index az első negyedévben – dollárban – 10 százalékos emelkedést produkált. Ám míg eddig a részvénypiaci rallyt elsősorban a kamatcsökkentési várakozások tüzelték (az olcsóbb hitel felpörgeti a gazdaságot), addig a jövőben ezt a szerepet a vállalati bevételek és nyereségek növekedése veheti át. A gazdaság ugyanis fellendülő fázisban van: ahogy már korábban említettük, a munkaerőpiac erősödik, a fizetések és a vásárlóerő nő, ez pedig minden bizonnyal meglátszik majd a vállalati eredményekben is. A tőzsdéken egyébként a részvényeknek a korábbinál jóval szélesebb köre erősödik: míg eddig a mesterséges intelligenciához (MI) kapcsolható részvények vitték a prímet, most már nemcsak a FAANG részvényeket vásárolják a befektetők. Egyébként Ázsiában is nőnek a vállalati eredmények – a koreai, tajvani chipgyártók az MI-őrület nagy nyertesei –, ezért a korábban ajánlott közép-európai részvények egy részét érdemes lehet átforgatni.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG MegaTrend Részvény Befektetési eszközalapok
  • VIG Opportunity Fejlett Piaci Részvény eszközalapok

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG Maraton ESG Multi Asset eszközalapok
  • VIG Smart Money Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok

Az április általában is jó hónap a tőzsdék számára Amerikában. Bár a múltbeli teljesítmény nem garancia a részvények jövőbeni viselkedésére, a szezonalitás vizsgálata betekintést nyújthat abba, hogy a részvények általában hogyan teljesítenek az év bizonyos időszakaiban.

1945 óta az április és a december az év legjobban teljesítő hónapja a részvények tekintetében, átlagosan 1,6%-os hozammal – ilyenkor sok befektető kap adóvisszatérítést, amit jellemzően a tőzsdén fektet be.

Alternatív befektetéseket érintő hírek

Egyelőre megállíthatatlannak tűnik az arany szárnyalása, az unciánkénti (31,1 gramm) világpiaci ár már 2400 dollár felé menetel. Érdemes az árupiacon is befektetni, a nemesfémen idén dollárban számolva is 15 százalékos árfolyamnyereséget lehetett elkönyvelni. Az új történelmi árfolyam rekord elsősorban a jegybanki vásárlásoknak köszönhető: Kína márciusban zsinórban már a 17. hónapja növelte aranytartalékait a World Gold Council statisztikái alapján. Az arany általában vonzó instabilitás idején, amikor a befektetők biztonságos menedéket halmoznak fel a gazdasági környezet, a geopolitikai feszültségek vagy az infláció elleni fedezetként és amikor a kamatok csökkennek. Drágul a réz és általában az ipari fémek árfolyama is emelkedik a gazdasági aktivitás növekedésével összhangban.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG Panoráma Total Return eszközalapok

Devizában nyilvántartott befektetéseket érintő hírek

Bár a forint április elején kissé (vissza)erősödött, a következő hónapokban mégis inkább gyengülő árfolyam pályára lehet számítani. A gyenge hazai növekedési adatok, az elcsúszó költségvetés, a folyó fizetési mérleg esetleges romlása, az EU pénzek kérdése, az európai parlamenti választások, geopolitikai feszültségek és a mind gyengébb hazai versenyképesség mind-mind felértékelődő kockázat akkor, amikor a hazai csökkentések miatt a forint nemzetközi kamatelőnye lassan, de biztosan morzsolódik le. A forint gyengülése a dráguló importon keresztül az infláció emelkedéséhez vezethet, a megtakarítások vásárló erejének megtartása miatt ajánlott euróban, dollárban is befektetni.

Érintett eszközalapok:

  • Euróban és dollárban nyilvántartott biztosítási módozatok eszközalapjai
  • Forintban nyilvántartott biztosítási módozatok azon eszközalapjai, melyeknek fókusza a nemzetközi pénz és tőkepiac

Hasznos tudnivalók

Jegybanki alapkamatok
2024.04.25.

Magyar Nemzeti Bank (MNB, Magyarország)
7,75%
Európai Központi Bank (ECB, Európai Unió)
4,50%
Federal Reserve (FED, Egyesült Államok)
5,25 – 5,50%

Devizaárfolyamok (MNB)
2024.04.25.

Deviza

EUR/HUF

USD/HUF

Árfolyam

393,51

368,35

Változás (elmúlt 12 hónap)

-4,21%

-7,05%

Dokumentumok letöltése


Amennyiben korábbi hírleveinkre kíváncsi, kattintson az alábbi gombra!

Korábbi hírlevelek