Befektetési hírlevél
2025. március

Dokumentumok letöltése

Fókuszban: Az erősödő kötvénypiac

Csaknem megtorpant februárban az USA gazdaságiüzleti élete az importvámok miatti egyre erősödő félelmek és a szövetségi kormány kiadásainak mélyreható csökkentése miatt. A fogyasztói bizalom az elmúlt 3 és fél év legélesebb ütemében romlott februárban, miközben a 12 havi inflációs várakozások is megugrottak. Az amerikaiak egyre aggódnak Donald Trump elnök politikájának esetleges negatív gazdasági hatásai miatt.

A Conference Board kutatóintézet legutóbbi felmérésében az új adminisztrációval és politikájával kapcsolatos megjegyzések domináltak. Az egyik nap bevezetett, majd a másikon felfüggesztett importvámok sem az üzleti szereplők, sem a befektetők számára nem teszik lehetővé a tervezést (Trump beiktatása óta a New York-i tőzsde negatívan teljesít), a szövetségi kormányzati dolgozók példátlan elbocsátása pedig a fogyasztói pszichét helyezi nyomás alá. Ez pedig csökkentheti a gazdaság fő motorjának számító vásárlókedvet. A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe 7 ponttal, 2021 augusztusa óta a legnagyobb visszaeséssel 98,3 pontra zuhant, a sorozatban harmadik havi csökkenés 2024 júniusa óta a legalacsonyabb szintre taszította az indexet. Bár recessziótól egyelőre nem tartanak a közgazdászok, hosszú ideig nagyon lassú gazdasági növekedésre és magas inflációra számítanak. A fogyasztók átlagos 12 havi inflációs várakozása 6%-ra ugrott, ami 2023 májusa óta a legmagasabb érték.

Befektetési óra: FELLENDÜLÉS

A Globális Befektetési Óra továbbra is a Fellendülés fázisban maradt. Bár jelentős változások következtek be a kulcsfontosságú régiók gazdasági környezetében, Donald Trump januári beiktatása óta a világgazdasági képet főként egy dolog mozgatja: a BIZONYTALANSÁG. A régi-új amerikai elnök vámpolitikájának életbe lépésével romlani kezdtek a globális növekedési kilátások és ismét előtérbe kerültek az inflációs félelmek.

A fogyasztói áremelkedés üteme globális jelenség, és a szokásos januári áremelések is támogatták. Az igazi problémát azonban az inflációs várakozások erős emelkedése jelenti, ami reakció a bevezetésre kerülő vámtételekre. A tarifáktól való félelmek a monetáris politikára nézve hamis jelzést küldhetnek a központi banknak, és végső soron megakaszthatják a kamatcsökkentési ciklust.

Európa továbbra is tartós növekedési kihívásokkal küzd, amit az Európai Központi Bank (EKB) folyamatos kamatcsökkentésekkel orvosol. Kína viszont továbbra is javuló jeleket mutat: az idei gazdasági növekedés 5% körül lehet, az állam 179 milliárd dollárnyi kötvényt bocsát ki a gazdaságösztönző intézkedések finanszírozására, és 12 millió városi munkahelyet is létrehozna.

A hónap ZENitjén: Alfa Dinamikus Vegyes Eszközalap

Stabilitás és növekedési potenciál a változó piacokon

A tőkepiaci környezet márciusban részvénypiaci korrekciót hozott: a befektetési óránk szerint azonban a részvénypiacokban továbbra is bízunk, bár az infláció és a kamatkörnyezet változása óvatosabb megközelítést igényel. Az Alfa Dinamikus Vegyes Eszközalap ebben az összetettebb piaci helyzetben is kiegyensúlyozott befektetési megoldást kínál azoknak, akik szeretnék kihasználni a részvénypiacok növekedési potenciálját, miközben aktív kockázatkezeléssel biztosítják portfóliójuk stabilitását.

A VIG Active Beta Flexible Allocation Befektetési Alap továbbra is kulcsszerepet játszik az eszközalap dinamikus stratégiájában. Az alap folyamatos piaci részvénypiacokhoz való alkalmazkodásnak köszönhetően az eszközalap megfelelő egyensúlyt teremt a részvények és a kötvények között, így a befektetők mind a növekedési, mind a volatilis időszakokban megalapozott döntéseket hozhatnak.

Márciusra vonatkozó taktikai allokációnk szerint az Alfa Dinamikus Vegyes Eszközalap megfelelő választás lehet azok számára, akik a részvénypiacok újraéledő lendületében bíznak, ugyanakkor előnyben részesítik a diverzifikáció és a kockázatkezelés előnyeit is. Az aktuális piac változékonysága miatt különösen fontos az aktív portfóliókezelés, amely lehetővé teszi, hogy az eszközalap rugalmasan igazodjon a gazdasági és pénzpiaci környezethez.

Az Alfa Dinamikus Vegyes Eszközalap így továbbra is optimális választás a hosszú távon stabil és eredményes befektetési lehetőséget keresők számára, akik szeretnének aktívan részt venni a tőkepiaci lehetőségek kihasználásában.

Kötvénypiacot érintő hírek

Erősödik a „hátszél”: a fejlett világban egyre több érv szól a kötvények felértékelődése mellett. Amerikában Trump elnök elkötelezettnek tűnik, hogy mérséklődő olajár mellett csökkenjen az infláció: egyik legfontosabb választási szlogenje volt a „drill, baby, drill”, a hazai kitermelés növelése – az OPEC olajkartell növekvő kínálatával együtt – az alacsonyabb szállítási költségek révén mérsékelné az áremelkedést – megnyitva az utat a kamatok csökkentése előtt. Pénzügyminisztere, Scott Bessent pedig a költségvetés kiadásait csökkentené (elkötelezett a 3%-os hiány elérése mellett), és ezért látna szívesen alacsonyabb 10 éves hozamszintet, amihez az adminisztráció és a Fed további intézkedéseket vezethet be. A kormányzati eltökéltségnek is köszönhetően a hosszú hozamok a januári 4,8%-ról 4,3%-ra csökkentek.

Európában a folytatódó kamatcsökkentési ciklus értékelheti fel a korábban még magasabb hozammal forgó kötvényeket. A nemrégiben bevezetett 25 százalékos amerikai vámtarifa miatt az eurózóna gazdasági kilátásai továbbra is borúsak, az infláció viszont alacsony (a 2025-ös átlagos áremelkedési ütem várhatóan közel lehet az EKB 2%-os inflációs céljához), így az EKB 2025-ben további 3×25 bázispontos csökkentéssel támogathatja az „öreg kontinens” gazdaságának beindulását. Jó kilátásokkal rendelkeznek a közép-európai állampapírok is, amelyek hozamfelára az utóbbi időben nőtt és ezzel most olcsóbbnak számítanak.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG Fejlett Piaci Államkötvény eszközalapok
  • VIG Feltörekvő Európa Kötvény Pro Eszközalap

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG MoneyMaxx Feltörekvő Piaci Total Return eszközalapok
  • VIG Maraton ESG Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Alfa Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Panoráma Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG BondMaxx Total Return Kötvény eszközalapok

Részvénypiacot érintő hírek

Továbbra is a közép-európai régió a favorit. Szűkebb régiónk tőzsdéi még mindig olcsónak számítanak: míg a hazai és környező országbeli részvények árfolyama jellemzően a 2025-re becsült, egy részvényre eső vállalati nyereség (P/E) 6-7-szerese, addig a fejlődő piaci átlag 12 fölötti (az euróövezetben ez az átlagos szorzó közel 15-szörös, az USA-ban pedig 20-nál is több). A magyar vagy éppen a lengyel tőzsdei cégek teljesítménye ugyanakkor javul, és a geopolitikai kilátások is jobbak a talán végre elkezdődő béketárgyalások és a német választások miatt. A javuló kilátások pedig magasabb P/E szorzót indokolnak.

A globális részvénypiac kilátásai ugyanakkor mérsékeltebbek, az év első két hónapjában a világ részvénypiacainak nagyját lefedő MSCI World index jobbára csak stagnált. Az amerikai tőzsdéken a megnövekedett volatilitás és az Egyesült Államok politikáját övező bizonytalanságok intenek óvatosságra. Az ágazatokat tekintve a kommunikációs szolgáltatások, az ipar, a pénzügy és az egészségügy nyújthat átlag feletti teljesítményt, folytatódhat tehát a pénzek átcsoportosítása a tavalyi év favoritjának számító mesterséges intelligenciából a hagyományos, értékalapú befektetések felé. Európa gazdasági teljesítménye az utóbbi időben rosszabbodott, amin valamennyit javíthat, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke 800 milliárd eurós haderőfejlesztési programot hirdetett meg a megnövekedett védelmi kiadások fedezésére.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG MegaTrend Részvény eszközalapok
  • VIG Opportunity Fejlett Piaci Részvény eszközalapok
  • VIG Közép-Európai Részvény eszközalapok

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG Maraton ESG Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok

Alternatív befektetéseket érintő hírek

A tavalyi pozitív teljesítményt elsősorban a volatilis földgázpiaci rally, illetve az arany okozta. Előbbi – amely tavaly megduplázódott az orosz-ukrán háború miatti ársokk következtében – ugyanakkor épp olyan gyorsan zuhanhat vissza, mint ahogyan megemelkedett, ha javul a geopolitikai helyzet. Hasonló történhet a történelmi árfolyam rekordra dráguló arannyal is (1 uncia 2910 dollárba került március elején), ha nem lesz szükség biztonságos menedékre. Az olaj világpiaci ára is esik, a hordónkénti (159 liter) 70 dollár alatti szint az OPEC+ áprilisi kitermelés növelésének és az új amerikai adminisztráció üzemanyagár-csökkentési törekvéseinek a következménye, de egy orosz-ukrán béke is lefelé irányuló nyomást gyakorolhat a „fekete arany” kurzusára.

Érintett eszközalapok:

  • VIG Panoráma Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Arany eszközalapok

Devizapiacot érintő hírek

A forint sorsa szempontjából kiemelt fontosságú, hogy a változó világrendben (átalakuló NATO, vámháborúk, új európai szövetségi rendszerek) Magyarország hová tud és akar majd becsatlakozni. A bizonytalanságot érdemes lehet úgy csökkenteni, hogy egyidejűleg különféle devizákban is befektetünk. A forint mellett szólhat, hogy az orosz-ukrán háború befejeződési esélyeinek növekedése felértékelheti a régiós valutákat is. A forint ellen szólhat viszont, hogy a stabil béke egyáltalán nem biztos, a 2026-os magyar parlamenti választásokig pedig a gazdaságpolitika is kiszámíthatatlan lépésekre készülhet. A nemzeti valuta január elején indult erősödése jó alkalom lehet a megtakarítások diverzifikálására. Az évet 415 forint/eurón kezdtük, március elejére már 400 forint alá került a kurzus, az euróhoz képest 3%, a dollárhoz képest pedig 7%-nál is több volt a forint felértékelődése.

Érintett eszközalapok:

  • Euróban és dollárban nyilvántartott biztosítási módozatok eszközalapjai
  • Forintban nyilvántartott biztosítási módozatok azon eszközalapjai, melyeknek fókusza a nemzetközi pénz és tőkepiac

Hasznos tudnivalók

Jegybanki alapkamatok
2025.03.14.

Magyar Nemzeti Bank (MNB, Magyarország)
6,50 %
Európai Központi Bank (ECB, Európai Unió)
2,50 %
Federal Reserve (FED, Egyesült Államok)
4,25 – 4,50%

Devizaárfolyamok (MNB)
2025.03.14.

Deviza

EUR/HUF

USD/HUF

Árfolyam

399,82

368

Változás (elmúlt 12 hónap)

1,44%

2,16%

Dokumentumok letöltése


Amennyiben korábbi hírleveinkre kíváncsi, kattintson az alábbi gombra!

Korábbi hírlevelek