aegon-templeton-eszkozalap

Alfa Dinamikus Vegyes Eszközalap (USD) befektetési politikája

Javasolt minimális befektetési idő

  • 3
    hónap
  • 6
    hónap
  • 1
    év
  • 2
    év
  • 3
    év
  • 4
    év
  • 5
    év
  • 6
    év
  • 7
    év

Kockázati besorolás/Várható hozam

  • Alacsony
  • Magas

Érvényes: 2024. szeptember 1-től

Az eszközalap célja:

Az eszközalap célja, hogy egy átlagosan 60%-os részvényarányú, így egy magasabb kockázati szintet megcélzó, de az eszközösszetételt dinamikusan változtató, vegyes típusú befektetési lehetőséget kínáljon a befektetőknek.

Az eszközalap lehetséges összetétele:

Az eszközalap portfóliókezelője a VIG Befektetési Alapkezelő Magyarország Zrt. (továbbiakban Alapkezelő). Az Alapkezelő az eszközalap tőkéjét a befektetési politikának megfelelő kollektív befektetési formákba, ezen belül befektetési alapokba és tőzsdén forgalmazott befektetési alapokba (angolul exchange-traded fund, röviden ETF) helyezi. Az eszközalap alább leírt, lehetséges összetétele az eszközalap közvetett befektetéseire (az eszközalap által vásárolt befektetési alapok és ETF-ek befektetéseire) vonatkozik.

Az eszközalap a részvény portfólióban döntően amerikai és európai vállalatokba történő befektetésen keresztül kíván tőkenövekedést elérni. Ennek megfelelően a befektetési portfóliót az Alapkezelő döntően fejlett piaci részvényekből és rövid lejáratú, fejlett piaci államkötvényekből állítja össze. Az eszközalap stratégiája szerint átlagosan 35%-ban fektet kötvényeket, valamint 60%-ban fejlett és fejlődő piaci részvényeket tartalmazó befektetési alapokba, illetve 5%-ban likvid, pénzpiaci eszközökbe. A befektetési célok megvalósítása érdekében az eszközalap portfóliójába tartozó eszközcsoportok szabadon változtathatók. Ha az Alapkezelő a tőkepiaci körülményeket kedvezőtlennek ítéli meg, akkor a tőke védelme érdekében a mögöttes befektetési alapokon keresztül a részvénykitettséget jelentősen lecsökkentheti. Ha a tőkepiaci körülmények ideálisnak ígérkeznek a részvények vásárlására, akkor az Alapkezelő az eszközalap vagyonát jelentős mértékben részvénybe fektetheti. Fő szabályként az eszközalap döntően azokat a részvényeket kívánja tartani, amelyek a legnépszerűbbnek számítanak az üzleti partnerek, a munkavállalók, illetve a befektetők körében. Az Alapkezelő az emelkedő trend megtörése esetén jelentősen csökkenheti a részvénykitettséget. Ebben a helyzetben az eszközalap nagyrészt devizás pénzpiaci eszközöket tart a portfóliójában. Emelkedő piaci trend és növekvő globális kockázatvállalási hajlandóság esetén az eszközalap döntően a már említett fejlett piaci részvényekbe fektet.

Az eszközalap 50 százalék feletti kitettséget tarthat a VIG Active Beta Flexible Allocation Befektetési Alap befektetési jegyeiből. E befektetési alap befektetési politikája megtalálható az Alapkezelő honlapján: https://www.vigam.hu/wp-content/uploads/2024/08/alfa_zen_nyb_kid.pdf

Az eszközalap befektetéseinek jellemző földrajzi és szektoriális kitettsége:
Az eszközalap fejlett és feltörekvő piaci részvény és kötvény típusú eszközökbe fektet be, szektorális megkötéssel nem rendelkezik.

Az eszközalap egyes eszközcsoportjaira vonatkozó befektetési korlátok:

Eszközalap Megcélzott arány Minimális arány Maximális arány
Befektetési jegyek és egyéb kollektív befektetési értékpapírok 95% 70% 100%
Likviditási célú eszközök (bankbetét, látra szóló betét, készpénz, éven belül lejáró állampapír) 5% 0% 30%

A megcélzott arányoktól a befektetési egységek forgalmazása által indokolt mértékben lehet eltérni.

Az eszközalap devizaneme: USA dollár (USD)

Az eszközalap referenciaindexe: az eszközalap nem rendelkezik referenciaindexszel.

Megcélzott ügyfélkör:
Az eszközalap azon ügyfelek részére ajánlott, akik hosszú távon várhatóan jelentős hozam elérése érdekében jelentős kockázatot hajlandóak vállalni.

Az eszközalapra jellemző alapvető kockázatok:

Kamatkockázat, részvénykockázat, likviditási piaci kockázat, devizaárfolyam-kockázat, származtatott ügyletek kockázata, ország- és politikai kockázat, partnerkockázat, hitelkockázat, koncentrációs kockázat, befektetési alapok speciális kockázatai.

Az eszközalap által köthető ügyletek:

Az eszközalapban kizárólag befektetési jegyekre vonatkozó vételi és eladási ügyletek köthetők. Az eszközalapban nem megengedett az értékpapír-kölcsönzés és az ehhez kapcsolódó visszavásárlási megállapodások kötése. Az eszközalapban (fedezeti, arbitrázs, vagy egyéb célú) származtatott ügyletek nem köthetők.

Az alapok múltbeli teljesítménye nem nyújt garanciát a jövőbeli hozamok nagyságára. Jelen tájékoztató nem minősül ajánlattételnek vagy befektetési tanácsadásnak. A befektetés kockázatát a szerződő viseli.

* A javasolt minimális befektetési idő az a minimális időtartam, amely alatt a piacon a hasonló összetételű portfoliók elvárt hozama – a rendelkezésre álló historikus adatok alapján várhatóan – realizálódik.

Alfa Dinamikus Vegyes Eszközalap (USD) fenntarthatósági tájékoztatója

Érvényes: 2024. szeptember 1-től

Az eszközalap figyelembe veszi befektetési döntéseinek a fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt főbb káros hatásait.

A fenntarthatósági kockázatok befektetési döntésekbe való integrálása (az SFDR rendelet 6. cikk (1) a) pontja szerinti tájékoztatás):
Az Alapkezelő az eszközalap portfóliókezelése során saját belső módszertana alapján értékeli a potenciális befektetési instrumentumokat, mely értékelés kiterjed a releváns kockázatokra és azok kezelésére is. Az Alapkezelő a fenntartható befektetési elveit a Fenntarthatósági Politikájában írja le, mely előírja a hosszútávon fenntartható fejlődési célok mentén a releváns kockázatok feltárását és a befektetési döntések során történő figyelembevételét. A portfóliókezelési döntések során a felelős portfóliómenedzserek áttekintik a potenciális befektetési instrumentumok esetében rendelkezésre álló fenntarthatósági kockázati értékelések eredményét. A kockázatkezelés részeként a fenntarthatósági kockázatok a többi befektetési kockázattal együtt mérlegelésre kerülnek a várható hozamok mértékével és azok fenntarthatóságával összevetve.

A fenntarthatósági kockázat által az eszközalap hozamára gyakorolt valószínű hatások értékelésének eredményei (az SFDR rendelet 6. cikk (1) b) pontja szerinti megfelelés alátámasztása):
Az Alapkezelő által kiválasztott és az eszközalap által vásárolt pénzügyi termékek, így a befektetési alapok és ETF-ek hozamára a fenntarthatósági kockázatok (pl. klíma kockázat, átállási kockázat, fosszilis energiahordozók miatti extra kiadások) hatással lehetnek. Ezen hatások jellemzően hosszabb – akár 10 év, vagy azt meghaladó – befektetési időtáv esetén jelentkeznek, eredményüket tekintve pedig akár jelentős befolyással is lehetnek az adott pénzügyi termék hozamának alakulására, adott esetben rontva azok teljesítményét. (Például környezetvédelmi szempontok előtérbe kerülése folytán adott szektorban tevékenykedő vállalat piaci hátrányt szenvedhet el, amennyiben működését nem állítja át megfelelő időben a „hagyományos” modellről, korszerűbb és környezetvédelmi szempontból fenntarthatónak minősülő egyéb módszerre). Ennek hatása jellemzően hosszú távon jelenhet meg az adott cég piaci megítélésében és ezáltal a piaci értékében is, melyre az Alapkezelő az eszközválasztási döntések során figyelemmel van. Az egyes pénzügyi termékek esetében a fenntarthatósági kockázatok mértéke eltérő lehet, amelyet az Alapkezelő folyamatosan nyomon követ, és erről a befektetőket a jogszabályokban előírt módon tájékoztatja.

Az eszközalap esetében az Alapkezelő arról tájékoztatja a befektetőket, hogy az eszközalap nem tartozik az SFDR Rendelet (EU 2019/2088) által meghatározott környezeti vagy társadalmi jellemzőket, illetve ezek kombinációját előmozdító pénzügyi termék vagy a fenntartható befektetést célul kitűző pénzügyi termék kategóriába. Az eszközalap alapjául szolgáló befektetések kiválasztása során az Alapkezelő nem veszi figyelembe a környezeti szempontból „fenntartható” gazdasági tevékenységekre
vonatkozó speciális uniós kritériumokat (Taxonómia Rendelet, EU 2020/852), mivel ez az eszközalap nem kíván megfelelni az emelt szintű fenntarthatósági feltételeknek.